Lol’de Pantheon CT’leri, Yetenekleri, Güçlü Ve Zayıf Tarafları

Yetenek kitinin çok güçlü olması sebebiyle orta koridorda erken safhaların kaygılı düşü olabilirsiniz. Yahut E yeteneğinin muazzam defansif özelliği sayesinde alt koridorda dayanak rolünde oynayabilirsiniz. Hatta üst koridorda birçok karaktere baş tutmanız bile mümkün.

Bilhassa rework yiyip yeni bir oynanış şekline sahip olduktan sonra, League of Legends’da kaybettiği durumun tekrar elde eden Pantheon. El maharetini yeterli kullananın her koridorda oynayabileceği bir karakter.

Pantheon CT’leri:

 • Sett
 • Azir
 • Rell
 • Xerath
 • Alistar

Pantheon verebileceği büyük anlık hasara dayanabilen karakterlere karşı epey zayıf. Anlık çıkardığı hasardan sonra bu hasar karşısında hayatta kalıp karşılık verebilecek potansiyelde bir karakter olursa (Sett gibi) bu karakterler Pantheon’a üstünlük sağlayabiliyor. Bilhassa Pantheon’un E yeteneği büyük rol oynuyor Pantheon’un E yeteneği anlık hasarı engelleme konusunda epeyce başarılı ama daima hasara sahip karakterlere karşı Pantheon’un E yeteneği epey fonksiyonsuz kalıyor. Bunun yanı sıra uzaktan hasar verebilecek tek yeteneği Q yeteneği olduğu için koridor safhasında menzilini kullanabilen karakterler üstünlük sağlayabiliyor. Birebir vakitte hareketini kısıtlayan karakterlere karşı da zorlanabiliyor.

Pantheon’un tüm yetenekleri:

 • Pasif / Fani Dirayeti: Her birkaç yetenek yahut taarruzun akabinde Pantheon’un bir sonraki yeteneği güçlenir.
 • Q / Meteor Mızrağı: Pantheon mızrağını ileri hakikat saplar ya da maksat doğrultuda fırlatır
 • W / Kalkan Atağı: Pantheon bir gayeye atılarak ona hasar verir ve onu sersemletir.
 • E / Siperli Atak: Pantheon kalkanını kaldırarak ondan gelen hasardan etkilenmez hale gelir ve mızrağıyla arka arda akınlar gerçekleştirir.
 • R / Gökkubbenin Çöküşü: Pantheon hazırlanıp havaya sıçrayarak seçilen bölgeye meteor üzere düşer.

‘Ebedi mızrak’ Pantheon’un güçlü ve zayıf istikametleri nelerdir?

Pantheon’un güçlü istikametleri:

 • E yeteneğinin her türlü hasarı engelleyebilmesi
 • Yeteneklerinin gücünden ötürü erken safha da çok baskın olabilmesi
 • Ulti yeteneği ile diğer koridorlara yardım edebilmesi

Pantheon’un E yeteneği karakterin sarsılmaz defansif yeteneği diyebiliriz. Kalkanını önüne açıp bir müddet boyunca kule vb. yapılar hariç her türlü hasarı engelleyebiliyor. Bunun yanı sıra Pantheon erken safhalarda tam bir canavar. Yeteneklerinin erken safhada vurduğu hasarın çok yüksek olması ve E üzere defansif bir yeteneğe sahip olması erken safhada karşısında oynamayı bir oldukça güç yapıyor. Bunun yanı sıra 6. düzeye ulaştıktan sonra ulti yeteneği sayesinde birçok koridora baskın da yapabiliyor.

Pantheon’un zayıf istikametleri:

 • Erken ve orta safhalarda hayli güçlü olmasına karşın oyunun geç safhalarına gerçek fonksiyonelliği azalması
 • Kaçınma ve hareketlilik ismine ultisi olmasına karşın koridor safhasında kullanabileceği bir yeteneği olmaması
 • Daima menzilini koruyup haraslayabilen karakterlere karşı zorlanması

Pantheon, erken ve orta safhalarda oluşturduğu baskıyı maalesef oyunun geç safhalarında oluşturamıyor. Ulti yeteneği birçok koridora süratli bir biçimde yardım etmesi için düzgün bir yetenek ama koridor safhasında pek işine yaramıyor ve kaçınma ve hareketlilikten mahrum kalmasına sebep oluyor. Ne kadar kadro savaşlarında birçok karakteri rahatça ortadan kaldırabilse de koridor safhasında menzilini koruyabilen karakterlere karşı haras potansiyeli olmadığı için zorlanabiliyor.

LoL’de Pantheon nasıl oynanır?

 • Rakibe saldırmadan evvel pasifinizi doldurmanız hasar avantajını sizde olmasını sağlayacaktır
 • 6. düzeye ulaştığınız andan itibaren ulti yeteneğiniz ile harita genelinde grup arkadaşlarnızın yardımına konuşabilirsiniz
 • E yeteneği yegane bir savunma yeteneği olsa da mana bedelinin çok olması ve erken safhada bekleme müddetinin uzun olması sebebiyle dikkatsiz kullanılmaması gerekiyor

Pantheon erken safhalarda bir epey güçlü olsa da E yeteneğinin yüksek bekleme mühleti ve mana bedeli başınıza bela olabilir. Pantheon’un hareketli olmaya yönelik tek yeteneği ultisi olduğu için ne kadar harita genelinde ekibe yardımı kolaylaştırsa da koridor safhasında pek işine yaramıyor. Ayrıyeten karakter genel olarak erken safhalarda hayli güçlü olduğu için agresif bir oyun sergileyip erken safhada üstünlüğü sağlamak kıymet taşıyor.

Pantheon’a karşı nasıl oynanır, Pantheon nasıl yenilir?

 • Pantheon oyunun erken safhalarında epey güçlü ve baskın bir karakter olduğu için menzilini koruyabilen ve defansif oynama potansiyeli olan karakter seçimi yapmak erken safhayı rahat geçirmenizi sağlayabilir
 • Erken safhada Pantheon hayli güçlü ama E yeteneği de bir o kadar fazla mana bedeline ve bekleme müddetine sahip oluyor. Bunu kendi avantajınıza kullanabilirsiniz
 • Ulti yeteneği Pantheon’u koridorlar ortasında süratli bir biçimde gezinmesine imkan sağlıyor. Bu yüzden 6. düzeyden itibaren daha önlemli bir koridor safhası geçirmek değer taşıyor

Pantheon erken safhada hayli baskın oynayabilen bir karakter. E yeteneğinin yegane savunması, sersemletme özelliği ve yüksek hasarı kendisini hayli tehlikeli bir karakter yapıyor. Ancak bunun yanı sıra E yeteneğini kullandıktan sonra da bekleme müddetinin uzunluğundan ötürü hayli kırılgan bir konumda oluyor. Pantheonla olan bir savaşınızdan sağ çıkarsınız bu avantajı kendiniz yahut ormancınız ile rakibi cezalandırarak değerlendirebilirsiniz. 6. düzeyden itibaren Pantheon her koridora rahat bir halde yarım edebilir hale geliyor. Bu yüzden grup olarak Pantheon’un baskınlarına karşı hazırlıklı oynamak gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir