MASAK Kripto Varlık Rehberi Yayımladı

Bilhassa borsa dolandırıcılıkları sonrasında ülkemizdeki şanı zedelenen kripto paraların ticaretini garanti altına almaya yönelik bir düzenleme getirildi. Düzenlemeye nazaran kripto para borsa platformları, müşteri süreçleriyle ilgili bilgi sağlamakla yükümlü olacak. Bu kurala uymayan platformlara 4 milyon TL’ye kadar cezai süreç uygulanacak.

Bir müddettir kripto paraların inançlı olup olmadığı hakkında ülkemizde devam eden tartışmalarla birlikte birçok ilgili bakanlıktan düzenleme sinyalleri geliyordu. Dolandırıcılık bir yana, kripto paraların terörist aksiyonlar ya da para aklamak için kullanılabileceği bilgisi, tartışmaları daha da büyüttü. Yakın vakitte MASAK’ın kripto varlık rehberi, bu sıkıntıları çözme umuduyla yayımlandı.

Kripto paraların büyük kabahatlerde kullanımı engellenecek

Mali Hataları Araştırma Konseyi (MASAK), kripto para platformlarını belli sorumluluklara olağan tutacak bir yönetmelik yayınladı. 1 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmeliğe nazaran kripto para platformları, kara paranın takibi konusunda yükümlü kuruluşlar ortasında yer alacak. Kuruluşlar, gerçekleşen kuşkulu süreçleri MASAK’a bildirmek zorunda olacak. Bu misyonun yerine getirilmemesi durumunda kuruluşa 4 milyon liraya kadar ceza kesilecek. Böylelikle ülkede kara para aklama, terör finansmanı üzere cürümlerin kripto paralarla gerçekleştirilmesinin önüne geçilecek.

75 bin lirayı aşan süreçler denetlenecek

MASAK’ın yayınladığı kripto varlık rehberi, para aklama ve terör finansmanı kategorisine girebilecek süreçlerin nasıl saptanacağını detaylı bir formda anlatıyor. Rehber, bu süreçlerin bildirilmesi için tanınan gün hududunu da belirtiyor: Platformlar, 75 bin lirayı aşan süreçleri kayda alıp kimlik tespiti yapacak. Bu süreçlerin bilgisi, 10 gün içinde MASAK’a gönderilecek. Acil denebilecek kriterlere sahip süreçler ise derhal bildirilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir