Metaverse Evreninden Arsa Satın Alabileceğiniz 6 Platform

Bilhassa eski ismiyle Facebook, yeni ismiyle Meta’nın metaverse geleceğini tanıtmasıyla birlikte büyük bir ivme kazanan metaverse akımı, her geçen gün yeni yeni projeler görmemizi sağlıyor. Bu projelerden kimileri metaverse’ü dünyamıza yansıtmayı hedeflerken, birçoğu insanların geleceğe yatırım yapmalarını sağlayacak hizmetler sunuyor.

Metaverse, her ne kadar günümüzde hedeflenen gerçekliğe nazaran hala soyut bir kavram olsa da şimdiden milyonlarca doların döndüğü bir dal haline dönüştü. NFT pazarı, metaverse ivmelenmesiyle tıpkı oranda ivmelenirken, başka yandan da sanal arsa denilen, kullanıcıya sanal dünyada dijital yerin tanımlandığı projeler piyasaya hâkim olmaya başladı. Bizler de bugün metaverse’te sanal arsa alım satımı yapabileceğiniz en tanınan platformları sizler için listeledik.

Metaverse’te arsa alım satımı yapabileceğiniz platformlar:

Metaverse’ün en tanınan isimlerinden Decentraland:

  • Ortalama fiyat: 30 bin dolar (son 7 gün – tüm NFT türleri)

Samsung’un bile metaverse kozmosuna atılarak kendi mağazasını açtığı Decentraland, büsbütün sanal emlaktan oluşan bir platform. Burada emlakın kıymeti ekseriyetle merkez yerler olan Genesis Plaza’ya yakınlaştıkça artıyor. Ama yerin bedeli birebir vakitte yerin büyüklüğü, yerde bulunan yapılar ve barındırdığı nesnelerle birlikte de artış gösteriyor.

Decentraland’a ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yatırımcılarıyla en büyük platformlardan birisi olan The Sandbox

  • Ortalama fiyat: 14,8 bin dolar (son 7 gün – tüm NFT türleri)

Decentraland’ın en büyük rakibi olan The Sandbox, tıpkı Decentraland üzere oyuncuların kendi yerlerini oluşturduğu ve bu yerleri sattığı dijital bir platform. The Sandbox üzerindeki yerler da barındırdığı varlıklara nazaran pahaya sahip oluyor. The Sandbox, bugüne kadar Skybound Entertainment, Ubisoft ve SoftBank tarafından desteklendi.

The Sandbox’a ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Gerçek sanal gerçeklik tecrübesinin sunulduğu Somnium Space

  • Ortalama fiyat: 18,9 bin dolar (son 7 gün – tüm NFT türleri)

Decentraland ve The Sandbox’ın tersine sanal gerçeklik dayanağı sunan Somnium, tekrar her iki oyunda da olduğu üzere arsa oluşturup burayı tasarlamanızı ve arsa alım satım yapmanıza imkan tanıyor. Somnium’daki yerlerin fiyatları da haritada bulundukları pozisyona ve yerdeki varlığın bedeline nazaran değişiyor.

Somnium Space’e ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Gerçek dünyanın bir kopyasından arsa almak isteyenlere: OVR

  • Ortalama fiyat: 378 dolar (son 7 gün – tüm NFT türleri)

OVR Land, Decentraland ve The Sandbox üzere platformlardan kendini ayırarak metaverse’ü gerçek dünyaya taşımayı hedefliyor. Gerçek dünyanın bir kopyasının oluşturulduğu platformda alınan yerler, gerçek dünya üzerinde şekillendirilebiliyor. Yerlerin fiyatlarıysa ekseriyetle arazinin gerçek dünyadaki pozisyonuna nazaran değişiyor.

OVR’a ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Gerçek dünyanın bir kopyasından arsa almak isteyenlere ikinci seçenek: SuperWorld

  • Ortalama fiyat: 426 dolar (son 7 gün – tüm NFT türleri)

SuperWorld, tıpkı OVR üzere gerçek dünyanın bir kopyasını sanal dünyaya taşımış durumda. SuperWorld’ün çalışma mantığı ve toprakların pahalanması de tıpkı OVR’daki üzere gerçekleşiyor.

SuperWorld’eulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Metaverse dünyasının en bilindiği: Axie Infinity

  • Ortalama fiyat: – (Bugüne kadar satılan NFT’lerin pahası toplam 34,66 milyon dolar)

En tanınan metaverse platformlarından birisi olan Axie Infinity, kiralayabileceğiniz ya da satın alabileceğiniz, geliştirilebilir emlaka mesken sahipliği yapıyor. Bu yerlerden birine sahip olduktan sonra arsayı geliştirerek arsa ticaretine girişilebiliyor. Emlakın bedeli de her zamanki üzere içindeki varlığa nazaran değişiklik gösteriyor.

Axie Infinity’ye ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir