Metaverse’te Karşınıza Gelebilecek İş İmkânlarını Sıraladık

2016 yılında Pokemon GO’nın dünyayı nasıl kasıp kavurduğunu hatırlıyor musunuz? İnsanlık olarak artırılmış gerçekliğin nasıl bir şey olduğunu birinci o vakit görmüştük. Pokemon GO, pek üzerine koyarak ilerleyemedi lakin günümüze geldiğimizde Facebook/Meta’nın yarattığı Metaverse bunu başaracak üzere.

Bu kadar çok teknoloji devinin bu tıp yatırımları, biz beğensek de beğenmesek de yakında büsbütün çalışan bir Metaverse’ü görmemiz ve insanlık olarak bunu deneyimlememiz çok muhtemel. Bu işin geleceğini düşünürken kendi kendinize “Metaverse ne tıp iş imkanları doğurabilir?” Bu mevzuyla ilgili ufak bir araştırma yaparak Metaverse’ün gelecekteki iş imkanlarını sizler için bir ortaya getirdik.

Metaverse üzerinde doğacak 7 iş imkanı:

  • Dijital moda dizayncısı
  • Dijital kontrat avukatı
  • Metaverse çeşit rehberi
  • Ekosistem geliştirici
  • Metaverse aktiflik koordinatörü
  • Metaverse cihan dizayncısı
  • Metaverse güvenlik uzmanı

Dijital moda dizayncısı

Dijital moda tasarımcılarının hedefi, giysilerin özelliklerini sanal bir ortamda tasarlamak, sergilemek ve test etmektir. Beden tarayıcısı ile hangi dijital modellerin oluşturulduğuna bağlı olarak bir kişinin sanal bir 3 boyutlu kopyasını oluşturur. Gereç olarak elbisenin tüm özelliklerini (yoğunluk, doku, desen) alır ve giysi üretim teknolojisinin kullanımıyla sanal bir ortamda ‘dikilir’.

Bu çeşit dizaynlar, çevrimiçi alışveriş ve tüm moda sanayisi üzerinde büyük tesiri olacak özel seri üretime müsaade verir. Metaverse üzerinde bunun çok yaygın olacağını iddia etmek pek sıkıntı olmasa gerek yok. Dijital moda dizayncısı olabilmek için tasarım ve modelleme, materyal bilimi ve üretim teknolojisi, ergonomi ve antropometri üzere maharetlerin yanı sıra özel yazılım ve ekipman kullanımı bilgisi gerektirecek.

Dijital mukavele avukatı

Kontrat avukatları, kontratların oluşturulması, müzakere edilmesi ve uygulanması ile ilgili yasal bahislerle ilgilenme konusunda uzmanlaşmıştır ve bazen bir kontrat yapan taraflar daha sonra bu kontratın nasıl yorumlanması yahut uygulanması gerektiği konusunda anlaşamadıklarında davaya dahil olurlar.

Metaverse’de de dijital alanda bilgiye sahip olan mukavele avukatlarına muhtaçlık duyulacak. Metaverse avukatlarının ekstradan dijital hakları da bilmeleri gerekecek. Bu kontratlar bir şirketle çalışan ortasında, bir kiracı ile konut sahibi ortasında, bir otomobil satıcısı ile müşteri ortasında olabilir. Dijital mukavele avukatı olabilmek için ekstra bir gereksinim yok, gerçek hayattaki üzere hukuk fakültesi diplomasına gereksiniminiz olacak.

Metaverse tıp rehberi

Bildiğiniz üzere Metaverse, sanal bir ortam. Fizikî olarak seyahat edemediğiniz bu ortamdaki cihanları ve dünyaları sanal olarak gezeceksiniz. Birebir gerçek dünyada olduğu üzere Metaverse’de de turistik ve görülmeye bedel yerler olacak. Doğal yeniden gerçek hayatta olduğu üzere Metaverse’ü de gezdirecek bir çeşit rehberine gereksinim duyulacak.

Metaverse’deki tıp rehberleri, iş sahibi oldukları bölgeyi avuçlarının içi üzere bilmeli ve sanal gerçeklik gözlükleriyle uzun mühlet geçireceğinden onlara sağlam olmalı ve birçok lisan bilmeli. Birebir gerçek hayattaki tıp rehberleri üzere.

Ekosistem geliştirici

Metaverse’ün kendi kendine gelmeyeceği aşikar. Metaverse’ün etrafında geliştirilebilmesi için bir ekosistem oluşturulması gerekiyor. Sensörler, datalar, güç kaynakları, süreçler, kurallar, kanunlar, topluluklar derken dünyanın hali hazırda ne kadar karmaşık olduğunun farkına varıyor ve bunu dijitalleştirmenin ne kadar sıkıntı olduğunu iddia edebiliyoruz.

Bir ekosistem geliştiricisi, en ufağından en büyüğüne kadar bütün bu sistem çarklarının meselesiz bir biçimde işlemesini sağlayarak Metaverse’de bir ekosistem inşa edecek. Bir ekosistem geliştiricisi hem çok küçük hem de çok büyük düşünebilmeli. Bu yüzden kendisinin bir grubu olmalı.

Bir Metaverse müşterisinin sanal öğelerini farklı tecrübelerde kullanabilmesini sağlamak için odaklanmaları gereken değerli bir şey birlikte çalışabilirliktir. Pekala Ekosistem Geliştiricisi olmak için ne yapmanız gerekiyor? Hükümet/lobicilik tecrübesi ve gelişen metaverse sanayisine ait keskin bir anlayışa sahip olmanız gerekiyor.

Metaverse aktiflik koordinatörü

Çalışan bir Metaverse’de şirketler ismine tüm işlevlerin ve aktifliklerin planlarını kurabilecek bir aktiflik koordinatörüne muhtaçlık olacak. Hali hazırda bu beşerler günümüzde çok fazla maaş alıyor. Bu mesleğin dijital versiyonu ise gerçek hayattakinden biraz daha farklı hünerlere ve gerekliliklere gereksinim doğurabilir.

Bu meslek o kadar ilgi alımlı gözükmeyebilir lakin bir araba şirketinin sanal sürüş testleri oluşturmaya mı yoksa arızaları ve kazaları öngörebilmek için bir öteki alana ağırlaşması mı gerektiğine bir aktiflik koordinatörü, hangisinin daha çok ilgi çekeceğini bilerek karar verebilir. Aktiflik koordinatörü olmak için uzun yıllara tekabül eden yönetme tecrübesine HW/SW/SaaS/PaaS pazarlama ve iş modellerine hakimliğe ve teşebbüsçü bir yapıya sahip olmanız gerekebilir.

Metaverse cihan dizayncısı

Metaverse mimarisini, donanımını ve etkinliklerini oluşturduktan sonra yeniden de tüm dünyaları ihtimamla yaratmak gerekiyor ve konu onları kodlamak değil, onları hayal etmek. Bu meslek, potansiyel olarak büsbütün farklı bir dizi gerekliliğe sahip olsa da muhtemelen bilgisayar oyunu tasarımcılarından istenen hünerlerin birçoklarını gerektirecektir.

Cihan tasarımcılarının ileriye dönük düşünmesi ve çalışması gerekecek zira hayal edecekleri şeylerin birden fazla şimdi bir teknoloji biçiminde var olmayacak. Cihan dizayncısı olmak isteyen insanların oyunlarda kısım dizayncısı tecrübesine ve grafik tasarımcılığa dair bir diplomaya sahip olmak gerekebilir.

Metaverse güvenlik uzmanı

İnternet halihazırda hiç inançlı bir yer değil ve Metaverse’ün internetin geleceği olarak değerlendirildiği göz önünde bulundurulduğunda Metaverse güvenlik uzmanları havada kapılacak denebiliriz. Metaverse’de güvenlik uzmanı olmak olağan internette güvenlik uzmanı olmaktan biraz daha farklı bir durum olacak.

Metaverse’deki güvenlik uzmanlarının Metaverse fonksiyonlarının nasıl kullanılacağını ve berbata kullanılabileceğini hakikat bir halde iddia etmeleri ve bu iddialarla bağlantılı güvenlik açısından kritik bileşenleri, sistemleri ve üretim adımlarını belirlemeleri gerekecektir. Metaverse güvenlik uzmanı olabilmek için bir mühendislik diplomanız ve tüketici elektroniklerine dair tecrübeniz olması gerekecek.

Böylece Metaverse’de bulabileceğiniz iş imkanlarını listelediğimiz içeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Fikirlerinizi ve tekliflerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında belirtmeyi lütfen unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir