Microsoft, Problemli Windows 10 Güncellemesini Geri Çekti

Geçtiğimiz günlerde Windows Update üzerinden yayınlanan yeni AMD SCSIAdapter şoförünün Windows 10 kullanıcılarında sıkıntılara neden olduğu bildirilmişti. Çeşitli forumlarda birçok kullanıcı, bilhassa Gigabyte X570 yonga setli ana karta sahip olanlar, yeni şoförün yüklenmesinin akabinde “INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE” yanılgısıyla karşılaşıyorlardı.

SCSIAdapter – 9.3.0.221 ismiyle yayınlanan yeni şoför, kullanıcılardan gelen şikayetlerin akabinde bugün Microsoft tarafından Update’den geri çekildi. Ancak sürücüyü bugünden evvel yükleyen kullanıcıların sistemleri, hala birebir sürücüyü taşımaya devam ediyor. Hasebiyle bu kullanıcıların sürücüyü elle kaldırmaları gerekiyor.

Güncelleme geri çekildi:

Güncellemeyi yükleyen kullanıcıların büyük bir kısmı, güncellemenin akabinde bilgisayarlarını tekrar açmaya çalıştıklarında açılmadığını bildirdi. Aygıtlar, Windows 10 açılmadan birkaç sefer kendilerini tekrar başlatıyordu. Akabinde üstte bahsi geçen yanılgı gözüküyor ve Başlangıç Tamiri çalıştırılıyordu.

Kısaca Windows Update üzerinden birçok kullanıcıya da otomatik olarak yüklenen şoför, bilgisayarların başlatılmasını sıkıntı, bazen imkânsız hale getiriyordu. Bilgisayarını başlatamayan kimi kullanıcılar bunu Başlangıç Tamiri üzerinden engelleyebilmiş olsalar da başka kullanıcılar can sıkıcı sıkıntılar yaşamaya devam etti.

SCSIAdapter’ın yeni şoförünün sistemine otomatik olarak yüklendiği yahut kendisinin yüklediği kullanıcılar, yanılgıyla karşılaşmamak için sürücüyü çarçabuk elle kaldırabilirler. Bahsi geçen sürücüyü kaldırabilmek için aşağıdaki adımları izlemeniz kâfi:

  • Windows tuşu + R kombinasyonunu kullanarak Çalıştır’ı açın.
  • devmgmt.msc yazarak Enter’a basın.
  • ‘Depolama denetleyicileri’ndeki aygıta sağ tıklayıp Özellikler > Şoför seçeneklerini izleyin.
  • Akabinde ‘Şoföre Geri Dön’ seçeneğine basarak bir evvelki şoförün yüklenmesini sağlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir