Microsoft Teams Dünya Çapında 2 Saat Kapalı Kaldı

Vakit zaman Google vb. servislerin tüm dünyada çöktüğü biliniyordu. Bilhassa son periyotta uzaktan eğitim ve çalışma süreçlerinin üstün kahramanı olarak görülen Microsoft Teams’in bugün sabah saatlerinde 2 saat boyunca çöktüğü belirtildi. Bilhassa Avrupa ve Asya’daki kullanıcıların etkilendiği durum sonucunda Microsoft servislerde araştırma yaptığını belirtti.

Dünyanın birçok noktasında hissedilen bu kesinti de Teams’e web üzerinden bağlanmaya çalışan kullanıcılar 401 yanlışı alırken, uygulamada grup ve kanallar görülüp bildiriler iletilemedi. Microsoft tarafından alınan kusurun araştırılması ve servislerin neden çöktüğü belirlenmeye çalışılıyor lakin Nisan ayı boyunca birçok sefer aslında bu kesintiler yaşandı.

Office 365 ve Microsoft Teams kesintilerinde artış yaşanıyor

Bugün yaşanan kesinti yalnızca Microsoft Teams özelinde yaşanıyor olsa da geçtiğimiz aylarda Office 365’de yaşanan kesintiler kurumsal firmaları epeyce yıpratmıştı. Geçtiğimiz ay 4 saatten fazla kesinti yaşanan Microsoft Teams’de bu ay da misal problemlerin yaşandığı raporlanıyor.

Azure ve Xbox Live üzerinde derin kesintiler yaşanmıyor fakat Teams’in çökmesi uzaktan çalışma periyodunda önemli problemler yaşatıyor. Microsoft’un bu husustaki araştırması hangi etap da tamamlanır bilinmez ancak Google ve Microsoft servislerinin çökmesi tüm dünyayı kökünden sarsabiliyor. Geçtiğimiz yıl yaşanan Google servislerinin çökmesi nedeniyle Türkiye ve dünyada birçok internet sitesi 5 saati geçkin müddet hizmet veremez hale gelmişti. Bilhassa birçok ön yüz API yapısı Google servisleri üzerinden çalıştırılıyor. Durum bu türlü olunca bu derece büyük ve servis sağlayan firmalarda yaşanan kesintiler herkesi tesirler hale geliyor.

Siz bu mevzuda ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarda bizimle paylaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir