Microsoft, Windows 10 İçin Yeni Yazı Fontunu Kullanıma Sundu

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, Windows 10‘un son önizleme sürümünde yeni bir yazı fontunu kullanıma sundu. Aslında yıllardır var olan bir font olan “Segoe”nin yeni bir versiyonunu oluşturan Microsoft, bu yazı fontunu “Segoe UI” ismiyle test edilmesi için kullanıcıların hizmetine sundu. Yeni bir isme sahip Segoe, çağdaş aygıtlarda daha şık bir tecrübe sunmayı amaçlıyor.

Microsoft, yeni yazı fontu ile ilgili yaptığı açıklamalarda Segoe’nin en başta 9 puntoya uygun tasarlandığını tabir ediyor. Fakat yıllar içerisinde değişen şartların bu yazı fontunun revize edilmesine muhtaçlık doğurduğunu söyleyen yetkililer, Segoe UI’nin her yazı puntosunda harika sonuçlar verdiğini söz ediyor.

Windows 10’un Segoe UI isimli yazı fontu işte bu türlü görünüyor

Microsoft’un açıklamalarına nazaran bu yazı fontu, Windows 10 Build 21376 kodlu geliştirici sürümünde kullanılabiliyor. Microsoft, şimdi test evresinde olan fontun sistemin tamamına yayılmadığını, bunun daha sonra yapılacağını söz ediyor. Şirket yetkilileri, bu fontun bilhassa de küçük puntolardaki okunabilirliğinin çok âlâ olduğunu, küçük ekran kullanan tüketicilerin Segoe UI’den vazgeçemeyeceklerini söylüyor.

Windows 10’un geliştirici önizleme sürümünde kullanıma sunulan yazı fontunun kararlı sürüme ne vakit geleceği bilinmiyor. Microsoft, Segoe UI’yle ilgili her şeye değinirken, bu yazı fontunun çıkış tarihine ait bir açıklama yapmadı. Lakin beklentiler, bu yazı fontunun sonbahar aylarında sunulması beklenen 2021 özellik güncellemesi ile kullanıcılara sunulacağı tarafında…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir