MMS Nedir, Ne İşe Fayda?

MMS ve SMS aşikâr bir devrin teknoloji devleriydi. Ne kadar bu durum çok uzun sürmese de, hatırı sayılır bir mühlet boyunca herkes SMS ve MMS‘in ismini bilirdi. Alışılmış ki bu durumun bu kadar kısa sürmesinin en temel sebebi teknolojinin süratli gelişimi ve SMS ve MMS üzere protokollerin teknolojiye ayak uyduramayıp biraz çağdışı kalmış olmaları.

Bazıları için bu veda durumunun gerçekleşmesi hayli uzun sürdü. Hatta günümüzde bile SMS ve ender de olsa MMS kullanımının olduğu söylenebilir. Alışılmış ki sabit bir internete sahipseniz Whatsapp vb. uygulamalar sayesinde SMS yahut MMS’i pek tercih etmeyebilirsiniz ama şayet ki internetiniz yoksa SMS ve MMS en büyük dostunuz olacaktır. Pekala nedir bu MMS, SMS ile ortasındaki fark nedir?

MMS nedir?

2000’den evvelki yıllarda teknoloji günümüzdeki kadar gelişmiş olmadığı için akıllı telefonlar, bilgisayar, internet vb. teknolojik aletler çok yaygın değildi. Bu yüzden SMS ve MMS herkesin imdat cazip diyebilirdik.Aynı vakitte SMS ve MMS dijital dala de taraf veren nacizane araçlar olarak kendi vaktinde vazife yaptı. Varoluş gayesi tam olarak bu olmasa da beşerler bu iki protokolün varlığını reklam maksadı ile kullanabileceklerini düşündüler ve bu kanıdan ortaya çok değişik şeyler çıkmaya başladı. Ne vakit teknoloji gelişti ve internetle akıllı telefonların kullanımı yaygınlaşma başladı MMS de bununla birlikte hayatımızdaki yerine veda etti.

MMS, söz manasıyla “Multimedya İletileşme Hizmeti” manasına gelmektedir. Kuruluş emeli ise SMS’in sahip olduğu sınırlamaların biraz daha üstünde hizmet vermek. Ayrıyeten ses kayıtları, fotoğraflar, görüntüler ve daha fazlasını içeren multimedya bildirilerini da gönderebilmenize imkan sağlar. Kendi vaktinde MMS’in sahip olduğu en büyük dezavantaj bu özelliği sağlayacak o periyodun yüksek düzey bir telefonuna muhtaçlık duymasıydı. Şu an günümüzdeki her telefon bu özelliğe sahip olsa da o vakitler için her telefon üzere bir durum kelam konusu değildi ve bu tıpkı vakitte MMS protokolünün yaygınlaşmasını da güç hale getiriyordu. Gerçekten bu durum teknolojinin süratli ilerlemesiyle çok uzun sürmese de bir müddet boyunca isminin geç ve yavaş duyulmasına sebep olmuştu.

Bunun yanı sıra SMS ve aramalara yönelik tarifeler çıkmaya ve yaygınlaşmaya başladığında insanların yönelimide buna nazaran değişiyordu. Gerçekten bir müddet sonra SMS üzere hayli yaygın bir hale geldi ve beşerler epey süratli bir biçimde MMS’in varlığını kabul edip kullanımına adapte oldular.

Bir periyot dijital pazarlamanın gözbebeği olan MMS ne işe fayda?

Dijital pazarlama konusunda MMS’in varlığından sonra yeni bir çığır açıldı diyebiliriz. Dijital bağlantısı yalnızca yazı ve sözler yerine görseller, sesler vb. şeyler ile desteklemek pazarlamayı çok daha cazip hale getiriyordu. Bir eserin albenisinin yüksek olması eserin pazarlanma oranını da arttırıyordu. Bu yüzden reklam şirketleri başta olmak üzere birçok firma içeriklerini, sattıkları eserleri kısaca pazarlama hedefiyle kullandıkları birçok şeyi görseller ile desteklemeye başladı. Doğal ki ilerleyen vakitlerde internetin yaygınlaşması ortaya photoshop vb. uygulamaların varlığını da doğurmasıyla birlikte işler çok daha profesyonel halde halledilmeye başladı. Yeniden de fikir sahibinin MMS olduğunu söylesek durumu çok da yanlış anlatmış olmayız.

Birinci yaygınlaşmaya başladığı vakitlerde, insanların kafasında“SMS varken buna gereksinim olmaz” üzere niyetler dolaşırken, yazı ve harflere ekstra özel içeriklerin bildirilere eklenmeye başlaması bir anda herkesin ilgisini çekmeye başladı. Her ne kadar ortalarında fiyat farkı olsa da insanlara cazip geldiği için kullanım sayısını arttırıyordu.

MMS, eski çağların en hoş ve lüks teknolojilerinden biriydi. Zira yalnızca yazı yerine niyetlerinizi ve hissinizi çok daha net bir biçimde tabir etme imkanı tanıyordu. Bu yüzden MMS, SMS’in yanı sıra tabir etme yetisini bir üst seviyeye taşıyan bir icat olarak da görülüyordu. Verilen bildirinin çok daha fazla ruha, duyguya ve bilimum çeşitte tabire sahip olması insanların MMS kullanım sıklığını da kendi keyifleri ile yanlışsız oranda arttırıyordu.

Pekala SMS ve MMS’in farkı nedir?

SMS, ne kadar birinci göz ağrısı olsa da MMS tam olarak bildirilerin görsel olarak daha cazip görünmesini sağlayarak SMS’in başarısı üzerine edildi. SMS’in başarısı telefonda görüşme yapamayan bir kişinin SMS yazabilmesi yahut yazılan SMS’lere geri dönebilmesiydi. Ama bunun yanı sıra MMS’in ses kayıtları, fotoğraflar görüntüler ve daha fazlasını içermesiyle birlikte ortalarındaki en bariz ve insanların güzeline giden fark SMS’in sahip olduğu dezavantaj yani 160 söz karakterinin üstüne çıkmasıydı. Bir fotoğrafın ortalama 1000 söz olduğunu biliyor muydunuz? Tabi sadece 160 karakteriniz olduğunda bağlantı konusunda ekstra şeyler yapmak istediğiniz MMS’e başvurmanız gerekebiliyordu.

Bilhassa bu bahiste SMS kendi vaktinde büyük bir reklam aracı olarak popürleşmeyi başarmıştı. Şirketler SMS yollama aracılığıyla kendi reklamlarını çok rahat bir halde yapabiliyor, insanlara ulaşabiliyor ve onlardan geri dönüş bile alabiliyorlardı. Hatta birçok site fiyat karşılığında ya da fiyatsız olarak haberleri, finsan haberlerini, hava durumunu, pay senedi fiyatlarını vb. birçok şeyin bildirimini alıyorlardı.

Bu durumun yaygınlaşması ilerleyen vakitlerde elimize geçen akıllı telefonlarda çok kolay bir biçimde yansıtılsa da, geçmiş vakitte bu biçim bilgiler daha sıkıntı bulunuyordu ve erişimi günümüzdeki kadar değildi. İnternet denilen araç günümüzde bile hala keşfedilirken o vakitler yok denilecek durumdaydı ve insanların genel dünyadan haberdar olmalarının en temel yollarından biri üyelik üzere kullandıkları SMS sistemiydi. SMS ve MMS günümüz standartlarında eski etkileyeciliğine sahip olmasa da günümüzdeki birçok pazarlama, reklam vb. cinsteki işkollarına istikamet verdiği için (özellikle MMS) kendi çaplarında elde ettiği muvaffakiyet SMS ve MMS vaktinden kalan beşerler tarafından hala hatırlanıyor olacaktır.

Hala kullanırım diyenler için: MMS nasıl gönderilir ve fiyatı ne kadar?

Telefondan MMS yollamak epey kolay bir süreç. Hatta SMS yollamaktan neredeyse hiçbir farkı yok. Yalnızca biraz daha fazla artısı ve varsayım edeceğiniz üzere fiyatı mevcut Telefonunuzun ileti gönderme uygulamasında iletinize rastgele bir ses, fotoğraf, görüntü yahut belge eklediğiniz yolladığınız ileti otomatik olarak MMS haline geliyor. İletinize metin dışında eklediğiniz her görüntü, fotoğraf, görüntü yahut belge MMS olarak gönderiliyor.

Doğal ki bu süreç ücretsiz değil ve fiyatlandırması SMS’ten farklı. Ekseriyetle sahip olduğunuz operatöre bağlı olarak paketlerinizde SMS hakkı bulunabilir lakin MMS büsbütün sahip olduğunuz paketin ve hakların dışında bir süreç olarak geçiyor. Fiyatlandırmalar ise operatörden operatöre farklılık gösteriyor. Türkiye’deki operatörlerde mms fiyatları şu formda:

  • Türk Telekom: 1.28 TL
  • Vodafone: 92 Kr.
  • Turkcell: 91.79 Kr.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir