NASA’nın İlgisi, Salda Gölü’ndeki Tahribatı Hızlandırıyor

Eşsiz yapısı, beyaz kumları ve turkuaz sularıyla insanı hayran bırakan Salda Gölü, birçok çevresel tehlikeyle karşı karşıya. Bir tarafta gölü turistik bir noktaya çevirmek için oluşturulmuş bir proje dururken gölü tehlikeye atacak bir adım da NASA’dan geldi.

ABD’li bilim insanları, Salda Gölü’nü incelemek için bölgeye gelip gitmeye başladı. Bunun nedeniyse Salda Gölü’nün milyarlarca yıl evvelki Mars’ın muhtemel su yapısına benzemesi oldu. Yabancı araştırmacı ve turistleri ağırlamak için gölün etrafına konaklama yerleri inşa edilmesi ihtimali, etraf örgütleri ve tabiat aktivistlerini endişelendirdi.

Gölü ne üzere tehlikeler bekliyor?

Geçtiğimiz yıllarda gölün etrafına millet bahçesi yapılması fikri onaylanmış, proje tamamlanmıştı. Projede yer alan yetkililer her ne kadar projenin gölü muhafazayı amaçladığını söylese de uzmanlar, bunun gölü büyük risk altına soktuğunu savundu. Derken NASA’nın gölde çalışmalar yapacağına dair tezler gündeme geldi. NASA’nın Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlar ve göl hakkında yaptığı açıklamalar bilim dünyasını heyecanlandırmıştı. Lakin jeologlara nazaran bu çalışmalar gölün eşsizliğini mahvedebilir.

Salda Gölü neden özel?

Burdur ilinin yaklaşık 60 kilometre batısında yer alan Salda Gölü, Türkiye’nin en derin gölü olma özelliğini taşıyor. Lakin bu natürel ki tüm dünyada özel oluşunun nedeni değil. Üzerinde küçük adalar bulunan gölün masmavi suları, 61 familyaya ilişkin 301 bitki cinsine konut sahipliği eder. Bu tiplerden 20’si bölgeye özeldir ve risk altındadır. Jeolojik ve kimyasal özellikleri nedeniyle suyunun “şifalı” olduğu söylenen göl, içinde yaşayan canlılarla birlikte kapalı bir ekosisteme dönüşmüş durumda ve bu yüzden hayli hassas. Gölde bulunan birçok tıpta mineralin içinde ‘hidromagnesit’ de bulunuyor. Mars’taki Jezero Krateri’nde de bulunan bu mineralin, birinci mikropları oluşturan mikrobiyalitlerden geldiği düşünülüyor.

“Tahribat artık dursa gölün güzelleşmesi 200 yıl sürer”

Jeoloji uzmanı Servet Cevni, “göldeki tek hücreli organizmalar ölürse Salda Gölü biter” diyor. Göldeki hayatın bir daha oluşamayacağını belirten Cevni, ağır turist akını durdurulur ve öbür çalışmalardan vazgeçilirse gölün aldığı zararın 200 yılda giderilebileceğini söylüyor. Lakin artık durulmazsa Salda Gölü, artık Salda Gölü olmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir