OPPO’dan Samsung ve Apple’a Rakip Olacak Akıllı Takip Aygıtı

Samsung ve Apple derken teknoloji devleri yavaş yavaş yeni bir eser hakkında rekabete başladılar. Bu eser, Apple’ın geçtiğimiz günlerde tanıttığı ve AirTag ismini verdiği ‘akıllı takip aygıtı (smart tag)’. Daha evvel Samsung tarafından da piyasaya sürülen akıllı takip aygıtı sayesinde kullanıcılar, evcil hayvanlarından rastgele bir eşyalarına kadar istedikleri her şeyi telefonlarından takip edebiliyorlar.

İki teknoloji devinin akıllı takip aygıtı çıkarması elbette taşınabilir bölümde bununla sonlu olmayacaktı. Beklediğimiz üzere de oldu ve öbür şirketlerden de akıllı takip aygıtı haberleri almaya başladık. Bu şirketlerden birisi de son olarak OPPO oldu. Üstelik OPPO’nun akıllı takip aygıtı direkt kendi fotoğraflarıyla ortaya çıktı.

OPPO’nun akıllı takip aygıtı:

Fotoğraflardan OPPO’nun rakiplerine nazaran neler sunacağını tam olarak anlayamıyoruz. Tekrar de ortaya birkaç bilgi çıkıyor. OPPO akıllı takip aygıtı, TYPE-C kontağına sahip olacak bir halde piyasaya sürülecek. Aygıt, pozisyon bilgisini en gerçek bir biçimde kullanıcıya iletmek için de UWB (Ultra Geniş Bant) teknolojisinden faydalanacak.

Tasarım kısmına geldiğimizde OPPO’nun Samsung üzere yuvarlatılmış kare değil de Apple üzere yuvarlak bir tasarımı izlediğini görüyoruz. Ancak şirket, Samsung’un SmartTag’inde yaptığı üzere aygıtı bir aparat aracılığıyla asabilmenizi sağlayacak deliği aygıta koymamış. Bunun yerine tekrar Apple’ın müsaadeden giderek deliksiz bir tasarım tercih etmiş. Hasebiyle tekrar Apple üzere aygıt için ek aksesuarların da piyasaya sürülmesini bekleyebiliriz.

Şimdi ne vakit ve hangi ön isimle (sonuçta sonu Tag olacak) tanıtılacağını bilmediğimiz bu aygıt, tezlere nazaran bir noktada tüm rakiplerinden farklı olacak. Şu ana kadar gördüğümüz her takip aygıtı değiştirilebilir CR2032 tipi pil kullanırken OPPO, TYPE-C girişinden de anlayabileceğimiz üzere aygıtı şarj ettirecek. CR2032 tipi pil, 1 yıllık kullanım mühleti sunarken OPPO’nun tek şarjla nasıl bir mühlet sunacağını bekleyerek göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir