Plastik Gebelerin Kan Basıncının Yükselmesine Neden Oluyor

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Columbia Üniversitesi önderliğinde yürütülen yeni bir araştırmada gebelerin plastik eserlere maruz kalmasıyla kan basıncının yükselmesi ortasındaki alaka incelendi. 892 gebe bayanın iştirakiyle gerçekleştirilen çalışmada elde edilen bulgular ışığında; mesken eşyalarından oyuncak ve daha pek çok alanda yaygın olarak kullanılan plastiklerde bulunan ‘fitalat’ isimli kimyasal kümesinin gebeler üzerindeki olumsuz tesirlerine dikkat çekildi.

Environmental Health Perspectives isimli hakemli bilimsel mecmuada yayımlanan makaleye nazaran yutma, soluma ya da cilt emilimi yoluyla meydana gelebilen fitalat maruziyeti; hormonların düzenlenmesinde faal rol oynayan endokrin sistemi ve de tiroid işlevleri için tehlike arz ediyor. Araştırmada hamilelik mühletince ve doğum sonrasında annede görülen kan basıncı değişimlerinin arkasında da bu kimyasal kümesinin olduğu kaydediliyor. Bundan öncesinde ise doğum öncesi fitalat bileşenlerine maruz kalmak, bedenin çok yaplanması ile ilişkilendirilmişti.

Fitalat maruziyetinin, anne için hayat uzunluğu süren sonuçları olabilir

892 iştirakçiden alınan idrar örneklerinde 9 adet fitalat bileşiğinin saptandığı araştırmada; bu bileşenlere ağır bir halde maruz kalmak gebeliğin son evrelerinde ve sonrasında kan basıncını önemli bir formda artırdığı üzere, kan basıncının doğumdan sonra 6 yıl kadar yüksek seyretmesine de neden olabileceği tespit edildi.

Çalışmanın başyazarlığını yapan isim olan Haotian Wu, hamilelik esnasında fitalatlara maruz kalmanın ömür uzunluğu süren tehlikeli sonuçları olabileceğine dikkat çekti. Öbür bir yandan araştırma grubu, idrarda saptanan fitalat biyobelirteçleri ve yüksek kan basınca ortasındaki bu temasın akabinde ne üzere bir biyolojik sistem olduğunu şimdilik belirleyemedi. Araştırma grubu, bu sistemin anlaşılması için daha ayrıntılı araştırmalara gereksinim olduğunu belirtti.

Makalenin ortak müelliflerinden Andrea Deierlein ise bilhassa de hamileliği takip eden yıllarda, fitalat maruziyeti ve anne sıhhatinin incelendiği araştırmaların yetersizliğine dikkat çekerek, “Bulgularımızın gebeliğin birinci evrelerinde kan basıncında ve öbür risk faktörlerinde meydana gelebilecek muhtemel değişikliklerle yahut uzun vadeli sonuçlarla ilgili yeni araştırmaları teşvik etmesini umuyoruz.” sözlerini kullandı. Bir öbür ortak müellif olan Joseph M. Braun ise, “İnsanları bu kimyasallardan korumak için makul düzenlemelere gereksinimimiz var, “ diyerek, gebelere mevzuyla ilgili danışmanlık verilmesi teklifinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir