PPT ve PPTX Belge Uzantısı Nedir?

Son yıllarda dünya sunumlar hatrına dönüyor desek yanlış olmaz. Okula yeni başlayan da, profesör de, CEO da, acemi bir çalışan da kesinlikle bir sunum hazırlıyor ve genel olarak sunum için Microsoft PowerPoint programı kullanılıyor. Microsoft PowerPoint ile hazırlanan sunumların evrak formatı PPT ya da PPTX’tir. Pekala, PPT ya da PPTX formatındaki belgeleri farklı bir programla açmak mümkün mü?

PPT ya da PPTX formatında bir belgeyi açmak istediğiniz vakit kullanabileceğiniz Microsoft PowerPoint dışında birkaç farklı uygulama ve internet sitesi vardır. Fakat mevzu bu evrakları düzenlemek ve hatta PDF formatına çevirmek olunca işler biraz karışabilir. Bu nedenle kimi uygulama ve internet sitelerini bugünden öğrenmekte fayda var. Gelin PPT ve PPTX belgelerini yakından tanıyalım ve bu belgeler üzerinden nasıl süreç yapacağınızı görelim.

PPT ve PPTX belge formatı nedir?

Microsoft PowerPoint’in 1997 – 2003 yılları ortasında yayınlanmış bir versiyonunu kullanıyorsanız hazırlamış olduğunuz sunum evraklarının formatı PPT olacaktır. 2003 sonrası bir Microsoft PowerPoint versiyonunu ya da Office 365 üzere bir hizmeti kullanıyorsanız hazırlamış olduğunu sunum evraklarının formatı PPT olacaktır.

Hem PPT hem de PPTX evrakları tüm Microsoft PowerPoint versiyonlarında problemsizce açılabilir ve düzenlenebilir. Bu nedenle bilgisayarınızda rastgele bir Microsoft PowerPoint versiyonu varsa sorun yok. Lakin bilgisayarınızda bu program yüklü değilse ya da o an program yüklü olmayan farklı bir bilgisayarda bu evrakları açmak istiyorsanız biraz uğraşmanız gerecek.

PPT ve PPTX evrakları nasıl açılır ve düzenlenir?

 • Adım #1: Buradan PowerPoint Office Online internet sitesini açın.
 • Adım #2: Microsoft hesap bilgilerinizle giriş yapın.
 • Adım #3: Karşıya yükle ve aç… yazısına tıklayın.
 • Adım #4: Bilgisayarınızdan açmak istediğiniz PPT ya da PPTX evrakını seçin.
 • Adım #5: Evrak boyutuna nazaran değişen bir mühlet sonunda evrak açılacak.
 • Adım #6: Belgeyi üzerinde PowerPoint Office Online sonları içinde düzenleme yapabilirsiniz.
 • Adım #7: Düzenlemiş olduğunuz belgeyi OneDrive hesabınıza kaydedebilir ya da bilgisayarınıza indirebilirsiniz.
 • Adım #8: Süreç tamam.

PPT ya da PPTX formatındaki sunum belgelerini açmak ve düzenlemek için onlarca farklı uygulama ve internet sitesi var lakin fiyatsız olarak gönlünüzce kullanabileceğiniz PowerPoint Office Online varken neden üçüncü taraf uygulama ve hizmetlerle vakit kaybetmek isteyesiniz?

PowerPoint Office Online, elbette bilgisayarınızda kullandığınız Microsoft PowerPoint programı kadar geniş araçlar sunmuyor fakat nerede olursanız olun bu hizmete online olarak ulaşabilir ve PPT ya da PPTX formatındaki sunum evraklarınızı kolaylıkla açarak üzerinde pek çok değişiklik yapabilirsiniz.

PowerPoint Office Online hizmetini nasıl kullanabileceğinizi ve hangi özellikleriyle öne çıktığını daha evvel buradaki yazımızda anlatmıştık. Şayet PPT ya da PPTX formatındaki sunum belgeleriniz üzerinde büyük tasarım mükemmelleri yaratmak istemiyorsanız PowerPoint Office Online üzerinden yapacağınız değişiklikler ziyadesiyle kâfi olacaktır.

PPT ve PPTX belgeleri nasıl PDF’e dönüştürülür?

 • Adım #1: Buradan Adobe PowerPoint’i PDF’ye Dönüştür aracını açın.
 • Adım #2: Sürükleyip bırakarak ya da Evrak Seç butonu ile dönüştürmek istediği PPT ya da PPTX belgesini seçin.
 • Adım #3: Belge boyutuna nazaran değişen bir mühlet sonunda dönüştürme süreci tamamlanacak.
 • Adım #4: PDF belgenizi Adobe Cloud hesabınıza kaydedebilir ya da bilgisayarınıza indirebilirsiniz.
 • Adım #5: Süreç tamam.

PPT ya da PPTX belgelerini PDF evrak formatına dönüştürme süreci için kullanabileceğiniz pek çok farklı uygulama ve internet sitesi var lakin şahsen Adobe tarafından geliştirilmiş ve fiyatsız olarak kullanabileceğiniz bir PowerPoint’i PDF’ye Dönüştür aracı varken neden üçüncü taraf uygulama ve hizmetlerle uğraşmak isteyesiniz?

Lakin her hoşun bir kusuru olduğu üzere Adobe PowerPoint’i PDF’ye Dönüştür aracının da bir kusuru var; tek bir dönüştürme hakkında sahipsiniz. Fiyatsız Adobe hesabı açarsanız bir hakkınız daha olur. Fazlası için Adobe Acrobat paketlerinden birine abone olmanız gerekiyor.

Adobe PowerPoint’i PDF’ye Dönüştür aracı kolay kullanıldığı ve inançlı olduğu için birinci tercih fakat sık sık bu süreci yapıyor ve rastgele bir fiyat ödemek istemiyorsanız buradaki temas üzerinden PFD24 Tools internet sitesini açabilir ve dönüştürme sürecini üstteki adımları uygulayarak fiyatsız halde gerçekleştirebilirsiniz.

PPT ve PPTX evrak formatı nedir, PDF’e nasıl dönüştürülür üzere merak edilen soruları yanıtladık ve bu süreç için kullanabileceğiniz farklı uygulama ve hizmetlerden bahsettik. Bu tıp süreçler için birinci evvel geliştirici firmanın araçlarını tercih edin. Sürecinizi tamamlayamadığınız bir noktaya gelirseniz üçüncü taraf alternatif uygulama ve internet sitelerine yönelebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir