Qualcomm, ‘Her Vakit Açık Kamera’ Teknolojisini Tanıttı

Telefon kameraları günlük hayatımızda fotoğraf çekmekten belge taratmaya kadar pek çok alanda işlerimizi ziyadesiyle kolaylaştırıyor. Fakat kimi durumlarda özel hayatımızın kapalılığını ihlal edebiliyor hatta özel hayatımızı mahvedebiliyor.

Kimi kullanıcılar telefonlarına kamerayı kapatabilen kılıflar taksa da ön kameralar daima olarak açıkta duruyor lakin kullanmadığımız sürece aktifleşmiyordu. Lakin işlemcileriyle tanınan Qualcomm’un yaptığı son açıklamaya nazaran bu durum değişmek üzere.

Her vakit açık kamera: hem hoş hem tehlikeli

Snapdragon yeni kuşak işlemcilerine eklenecek bir özellik sayesinde telefon üreticileri, ön kameranın 7/24 açık olmasını ve etrafı “gözetlemesini” mümkün kılabilir. Yeni işlemciler bu özelliğin en optimize biçimde çalışması için tasarlanmış olsa da güvenlik konusunda zaafların olabileceği kullanıcılar tarafından büyük bir tartışma konusu olmuş durumda.

Teknolojiye olan bakış açınıza nazaran bu gelişme hem çok hoş hem de çok ürkütücü olabilir. Kimi kullanıcılara nazaran bu özellik sayesinde şifre girmeden telefonunuzu kullanabilirsiniz. Hatta telefonu elinizden bıraktığınızda telefon kendisini otomatik olarak kilitleyebilir. Bu özellikler kulağa her ne kadar ilgi cazibeli gelse de çok büyük tehlikeler barındırmıyor değil.

Şirket her ne kadar bu durumun olağandan çok daha inançlı bir kullanım sunacağını argüman etse de dünya çapında teknoloji ve siber güvenlik alanında tanınan pek çok isim bu durumun son derece tehlikeli olduğunu açıkladı. Bu özelliği amaç alan bir virüsün telefonlara bulaştığı andan itibaren “özel hayat” kavramının ortadan kalkacağını ve 1984 kitabındaki üzere bir “Büyük Kardeş” tarafından izlenebileceğimiz sav edildi.

Pek çok insan kullanım kolaylığına karşılık özel hayatının izlenebilmesi ihtimalinin mantıklı bir fikir olmadığını savunsa da firma yetkilileri bu bahisle özel olarak ilgilendiklerini ve gereken tedbirlerin tamamının hem Qualcomm tarafında hem de telefon üreticilerinin tarafında alınacağını açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.