Shiba Unı (SHIB) Nedir, Nasıl Alınır?

Elon Musk’ın Twitter spekülasyonlarıyla çok önemli paha artışı yaşan Dogecoin, yerini Shiba Uni (SHIB) ismindeki yeni bir projeye bırakabilir. Tıpkı DOGE üzere bir “meme” yani latife maksadı ile üretilen token olan SHIB, bilhassa 8 Mayıs’ta, tekrar Elon Musk’yın paylaşımları sonrası yaşadığı kıymet artışı ile önemli biçimde gündem yarattı.

Tıpkı DOGE üzere sembolü Japon köpek cinsi “Shiba Uni” olan ve bunu isim olarak benimseyen SHIB, resmi internet sitesinde yer alan proje açıklamasına nazaran “deneysel” nitelik taşıyor. Bu nedenle şimdi tüm borsalarda listelenmiş değil ve yatırımcılarının bu durumu dikkate alarak kıymetlendirme yapmaları gerekiyor.

Shiba Uni (SHIB) token nedir?

  • Borsalardaki kısaltması: SHIB
  • Blockchain teknolojisi: Ethereum (ERC-20)

Piyasadaki birden fazla token üzere Ethereum tabanlı ERC-20 token olan SHIB, “merkezi olmayan bir topluluk oluşturma deneyi” olarak tanımlanıyor. Kendi ekosistemine ilişkin olan ShibaSwap borsasında listelenen SHIB; şu an için Poloniex başta olmak üzere Uniswap, Gate.io üzere platformlardan alım-satım süreçlerine açık durumda.

Resmi internet sitesinde “Dogecoin katili” olarak lanse edilen Shiba Uni (SHIB)’in toplam arzı 1 kentilyon adetle sonlu ve şu an yaklaşık 395 milyon adet SHIB dolanımda. Topluluğun açıklamasına nazaran “SHIB’in Dogecoin’i kısa müddette geride bırakma şansı” yüksek. Lakin bu doğal ki de tek taraflı bir açıklama ve piyasa kurallarında her şey değişebiliyor.

SHIB, neden ‘Dogecoin katili’ olarak anılıyor?

Öncelikle bu tanımlamanın yatırımcılar tarafından değil SHIB topluluğu tarafından lanse edildiğini belirtmekte fayda var. Toplulu, şimdi gkerçekleşmemiş bir gaye üzerine, dikkat çekmek emeliyle bu benzetmeyi yapıyor. Kendilerine nazaran SHIB’in DOGE’den en değerli farkı bir ekosistemi bulunması. Bu ekosistemin içerisinde ShibaSwap isminde SHIB’in öncülük ettiği bir kripto para borsası da var.

SHIB ekosisteminin bir başka üyesi de BONE. Topluluk tarafından yeni bir Dogecoin katili olarak isimlendirilen BONE, şimdi yayında değil. Fakat DeFi (Merkeziyetsiz Finansal Yapı) olarak planlandığı açıkça belirtiliyor.

SHIB ile Elon Musk’ın ortasındaki ilişki nedir?

Elon Musk ile SHIB topluluğunun direkt bir irtibatı var mı şimdi bilinmiyor. Tek bilinen Elon Musk’ın şimdiye kadar “Shiba Uni alıyorum” ve “Shiba Uni’nin yükselişini bekliyorum” manasına gelen 2 tweet paylaşmış olduğu. Bu nedenle topluluğun “Dogecoin katili” söylemi, Elon Musk’ın paylaşımları akabinde gelen yükseliş nedeni ile yatırımcıların gözünde de karşılık buldu.

Shiba Uni (SHIB) nasıl alınır?

Buradan Poloniex borsasına ulaşarak bir hesap açabilir ve Poloniex’te listenenen SHIB tokeni satın alabilirsiniz. Güvenliğiniz için güzel bir şifre seçmeyi, iki faktörlü doğrulama sistemini etkin etmeyi ve kimliğiniz ile Poloniex hesabınızı doğrulamayı unutmayın. SHIB token, şimdi Binance, Binance TR üzere kripto para borsalarında sürece açık bir kripto para ünitesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir