Sony’ye Nazaran 2022’ye Kadar PS5 Bulmak Sıkıntı Olacak

Sony’nin yeni kuşak oyun konsolu olan PlayStation 5, geçtiğimiz yılın sonlarında piyasaya çıkmıştı. Tekrar de ağır talep ve pandemi nedeniyle yaşanan problemler nedeniyle bu konsollardan bir tane bulup almak hiç kolay değil. Görünüşe nazaran uzun mühlet de kolay olmayacak.

Bloomberg’e nazaran Sony’nin CFO’su Hiroki Totoki, “Bu yıl talebin düşeceğini düşünmüyorum. Daha çok aygıt olacağını garantiye almamıza ve gelecek yıl daha çok PlayStation 5 üretecek olmamıza karşın, arzımız talebe yetişemeyecektir.” dedi.

Analistlere ihtar

Totoki, analistleri PS5 arzının 2022 yılındaki bir noktaya kadar düşük kalacağı konusunda da ikazlarda bulundu. Kasım 2020’de çıkan aygıt, çok müşteri talebi, sofistike yazılımlar kullanan stokçular, global üretim ve lojistik problemleri, global çip krizi ve pandemi nedeniyle gereğince üretilemedi.

Sony ayrıyeten PlayStation 5 arzının ne vakit olağana döneceğine dair resmi bir tarih açıklamadı. Mevzuyla ilgili görüşleri sorulan Sony sözcüleri de bir açıklama yapmaktan kaçınmayı tercih etti. Yani ortada büyük bir bilinmezlik kelam konusu.

Bu yılın başlarında bir dizi röportaj veren PlayStation işvereni Jim Ryan, bu yılın sonbaharında çok önemli ölçüde konsolun mağazaların vitrinlerinde yerini alacağını tabir etmişti. Her ay daha fazla arz sağlayacaklarını söyleyen Ryan, kısa müddette durumun daha yeterli hale gelmesini beklediklerini de söylemişti.

PlayStation 5’ler satışta durmuyor

PlayStation 5’ler piyasaya çıktıkları anda adeta silinip süpürülüyor. İnternet mağazalarında bulunamayan konsolun fizikî mağazalardaki rafları da çok büyük ihtimalle boş oluyor. İkinci el ya da yine satış piyasası ise inanılmaz boyuta gelmiş durumda.

Birtakım ikinci el satış platformlarında, PlayStation 5’ler piyasa fiyatının %30-60 üzerine fiyatlardan alıcı buluyor. Bakalım Sony, PlayStation 5 krizini çözmek için nasıl bir yol haritası izleyecek?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir