Soylu: Thodex’de dolandırıcılık 108 milyon dolar

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu katıldığı televizyon programında son günlerin tanınan konusu Thodex hakkında açıklama yaptı. Kelam konusu dolandırıcılığın 2 milyar dolar olduğu istikametindeki savların geçersiz olduğunu, dolandırıcılık hacminin 108 milyar olduğunu belirtti.

Hususun soruşturma ve bülten kararına da deyinen Soylu konuşmasında şu sözlere yer verdi:

“Özellikle ben eksperlerin çağrılmasını istedim. Sanki bu sayıları büyütüp sansasyonel bir olay mı yaratmaya çalıştılar. 108 milyon dolarlık bir portföy söylediler. Kriptonun nasıl bir şey olduğunu bilmiyorum. Süreç hacmi başkadır portföy başkadır. Burada bu türlü bir avukat lisana getirdi 2 milyarlık dolar o denli kaldı.”

“Hemen arkadaşlarımız ilgili savcılarla görüşerek gözaltı yaptılar. Burada gerekli önlemleri aldılar. Arnavutluk güvenlik güçleri arkadaşlarımız da oradalar. Yani net bir şey söylemem hakikat olmayabilir. Aldığımız bilgiler var ancak soruşturmanın saklılığına riayet edelim.”

“Biz buradan yapabildiğimiz ölçüde internetten teknik takip yapmaya çalıştık. Bu hususta Arnavutluk makamlarıyla kıymetlendirmemiz sürdü. Onlardan da müsaade alarak dört ülkeye takım gönderdik. Karadağ’dan Kosova’ya kadar Arnavutluk’un etrafındaki ülkelere gruplar gitti. Kırmızı bültenle yakalandığı vakit bu ülkelerde iade mutabakatımız var.”

“Bir kapalılık üzerinde olan dava. Şu ana kadar 82 bireye yönelik gözaltı kararı çıktı. 77 kişi gözaltına alındı. Hâlâ sorgulamaları devam edenler var. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı bir kırmızı bülten kararını Adalet Bakanlığı’na iletildi. Biz gece yarısı Interpol’e ilettik. Interpol de sabah 10’da kırmızı bülten çıkardı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir