SSID Nedir ve Nasıl Bulunur?

İnternet ve dijital dünyanın hayatımızın değişmez bir kesimi olması ile birlikte pek çok yeni tabirle tanıştık. Bunlardan biri de SSID kısaltması ile anılan Service Set Identifier’dır. Epey havalı ve karmaşık görünmesine karşın aslında SSID, bağlanmak istediğiniz ya da bağlandığınız kablosuz Wi-Fi ağının görünen ismini tanımlar. Tüm kablosuz Wi-Fi ağları bir SSID sahibidir.

Tüm kablosuz Wi-Fi ağları, kendi SSID bilgileri ile gelirler. Modem yöneticisi olan kullanıcılar diledikleri vakit bu bilgileri değiştirebilirler. Bu süreç tıpkı Wi-Fi şifre değiştirme süreci üzeredir. SSID, tüm kablosuz Wi-Fi ağları için son derece kıymetli ve tanımlayıcı bir bilgidir. Gelin Service Set Identifier, kısaca SSID nedir, nasıl bulunur, nasıl değiştirilir üzere merak edilen soruların cevaplarına yakından bakalım.

SSID nedir?

Service Set Identifier, kısaca SSID, Türkçesi ile Hizmet Kümesi Tanımlayıcı; EEE 802.11 kablosuz ağ standardına nazaran hazırlanan, muhakkak bir hizmet kümesine ve tıpkı parametrelere sahip kablosuz Wi-Fi ağ isimlerini tabir eder. Yani bir kullanıcı, hangi ağa bağlanması gerektiğini görünür SSID bilgisi üzerinden anlar.

SSID bilgileri EEE 802.11 kablosuz ağ standardına nazaran 0 – 32 karakter ortasında yani azamî 32 bit boyutunda düzenlenebilir. SSID için sayı kullanılabilir, küçük – büyük harf hassasiyeti vardır, boşluk, alt çizgi, nokta ve tire üzere noktalama işaretlerini takviyeler. Tüm kablosuz Wi-Fi ağları bu cins bir isimle gelir. Modem yöneticisi olan kullanıcılar daha sonra bu ismi değiştirebilir ve hatta boş bırakabilirler.

SSID ne işe fayda?

Bugünlerde hepimiz içinde onlarca hatta yüzlerce insanın bulunduğu apartmanlarda yaşıyoruz. Her konutta bir kablosuz Wi-Fi ağı olduğunu düşündüğümüz vakit hangisinin sizin ağınız olduğunu ve hangisine bağlanmanız gerektiğini anlamanın tek yolu SSID bilgisidir. Bu nedenle tüm kullanıcıların eşsiz bir SSID oluşturmaları beklenir.

Birebir SSID bilgisine sahip ağlar sorun yaratır mı?

Elbette yaratır. Zira SSID bilgisi üzerinden bir ağa bağlanan aygıt, daha evvel bağlanmış olduğu bir ağa tekrar bağlanmak için tıpkı SSID bilgisini arar. Bu nedenle SSID bilgilerinin eşsiz olması değerlidir. Lakin tıpkı ada sahip olsa bile şayet ağlar WPA2 yahut diğer bir şifreleme cinsiyle korunuyorsa bu çeşit karmaşalar önlenebilir.

SSID nasıl bulunur?

SSID, bağlanmış olduğunuz ya da bağlanmak istediğiniz kablosuz Wi-Fi ağının ismidir. Yani bildiğimiz modem ismi. Yeni bir modem satın aldıysanız modemin üzerinde SSID ve şifre bilgilerini bulabilirsiniz. Çoktan bağlandıysanız bağlanmış olduğunuz modem ismi, sizin kablosuz Wi-Fi ağınızın SSID bilgisidir.

SSID nasıl değiştirilir?

Modem şifresini değiştirme süreci ile SSID değiştirme süreçleri misal adımlardan oluşur. Genel olarak internet tarayıcınızın adres çubuğuna 192.168.1.1 yazarsınız, modem arayüzünü açarsınız, kullanıcı ismini admin, şifrenizi password olarak girer ve modem ayarlarına ulaşırsınız. Fakat her vakit bu türlü olmayabilir.

Birden fazla internet hizmet sağlayıcı anlattığımız üzere kolay adımlardan oluşan bir modem ayarları değiştirme metodu sunuyor. Lakin modem marka ve modeline nazaran değişen pek çok farklı sistem de vardır. Bu nedenle anlattığımız yol sonuç vermezse kesinlikle modem marka ve modeli ile arama yaparak modem ayarlarınızı nasıl değiştirececeğinizi öğrenin. Dilerseniz direkt olarak internet hizmet sağlayıcınızla da bağlantıya geçebilirsiniz.

SSID kapalı bir bilgi mi?

İsminiz ve soyadınız bâtın bir bilgi mi? Hayır. Pekala, TC kimlik numaranız zımnî bir bilgi mi? Evet. Yani SSID bâtın bir bilgi değildir, kablosuz Wi-Fi ağınıza yakın olan herkes görebilir ve bu durum bir sorun teşkil etmez. Fakat modem şifreniz bâtın bir bilgidir ve o denli olmalıdır. Yoksa ne olduğunu anlamadan tüm mahalleye internet hizmeti vermeye başlarsınız.

Tekrar de sapığı var, manyağı var, hackerı var. SSID bilgilerinizde şahsî bilgilerinizi ve daire numaranız üzere ayrıntıları vermemeye çalışın. Kablosuz Wi-Fi ağınızın WPA2 yahut öbür bir şifreleme tipiyle korunduğundan emin olun. Son olarak lütfen, güçlü ve eşsiz bir şifre oluşturduğunuzdan emin olun.

Kablosuz Wi-Fi ağlarının herkes tarafından görünür ismini tabir eden SSID nedir, nasıl bulunur, nasıl değiştirilir üzere merak edilen soruları yanıtladık ve bu hizmet kümesi tanımlayıcısı hakkında bilmeniz gereken birtakım kıymetli ayrıntılardan bahsettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir