STL Evrakı Nedir, Nasıl Açılır?

Son yıllarda üretim alanı süratle artan bir teknoloji var, 3 boyutlu yazıcı. Pek çok şahsa nazaran 3 boyutlu yazıcılar geleceğin dünyasını şekillendirecek. Sistem kolay; bu yazıcılardan çıkarmak istediğiniz eseri farklı yazılımlar üzerinde modelliyor ve yazıcıya aktararak gerçek gereç ile üretilmesini izliyorsunuz. İşte hazırlanan bu modellerin saklandığı belge .stl uzantılı STL evrak formatıdır.

STL evrak formatı, 3 boyutlu modeller hakkında temel bilgileri depoluyor. STL evraklarının bu kadar yaygın olarak kullanılıyor olmasının nedeni, neredeyse tüm CAD tasarım programları ve 3 boyutlu yazıcılar tarafından destekleniyor olması. Hatta bu belge formatında pek çok hazır model bile bulabilirsiniz. Gelin STL evrakı nedir, nasıl açılır, hangi program ve internet siteleri kullanılır biraz daha yakından görelim.

STL evrakı nedir?

.stl uzantılı STL belgesi, 3 boyutlu yazıcılarda üretilecek 3 boyutlu eser modellerinin temel bilgilerini depolayan evrak formatıdır. Bir STL evrakı temel olarak 3 boyutlu eserin renk ve doku üzere niteliklerini değil, sadece eserin temel dış geometrik yapısını tanımlar. Bilgisayar takviyeli tasarım programlar tarafından modelleme sürecinin sonra eseri olarak ortaya bu STL evrakı çıkarılır.

STL belgesi, 3 boyutlu obje modelleri için en yaygın kullanılan evrak formatıdır. Bunun nedeni; pek çok farklı CAD tasarım programı tarafından desteklendiği için bir program üzerinden açıldığı vakit direkt olarak 3 boyutlu yazıcı ile irtibat kurabilmesidir. Birçok durumda bir 3 boyutlu modelin hem birinci hem de son bilgileri bir STL belgesinde saklanabilmektedir.

STL evrakı ne işe fayda, nasıl ortaya çıktı?

Son yıllarda yaygınlaşmış olsa da 3 boyutlu yazıcılarla birinci sefer 1987 yılında tanıştık. Yazıcının mucidi Chuck Hull, 3 boyutlu modelleri bu yazıcıya aktarmanın bir yolunu ararken mozaikleme kullanabileceğini fark etti. Yani obje ne olursa olsun üzerinde halini ortaya koyacak mozaikler olacaktı.

Hull tarafından geliştirilen bu sistem bugün bile hala kullanılmaktadır. STL evrakı da mozaiklerle hazırlanan bu geometrik yapıyı depolamanın en düzgün yoludur. Renk ve doku üzere nitelikler STL belgesinde depolanmadığı için renkli baskı yapan 3 boyutlu yazıcılarda STL evrakları kullanılmıyor. Fakat STL belgesine mozaikler hakikat bir biçimde işlenirse ortaya tam manasıyla kusursuz eserler çıkacaktır.

STL evrakı indirme süreci:

STL belgesi, tasarım süreci sonunda elde edilen bir belgedir. Lakin bir 3 boyutlu modele sahip olmak için kesinlikle bir dizayncı olmanıza gerek yok. Buradaki temas üzerinden ulaşabileceğiniz Thingiverse ve gibisi internet siteleri ile STL evrak formatındaki 3 boyutlu eser modellerine ulaşabilirsiniz. Şayet bir 3 boyutlu yazıcınız varsa tek tuşla gördüğünüz modeli üretebilirsiniz.

STL belgesi nasıl açılır?

Şayet istediğiniz sırf bir STL evrakını açmak ve görüntülemekse bunun için kullanabileceğiniz pek çok farklı program ve internet sitesi hizmeti bulunuyor. STL evraklarını açmak kullanabileceğiniz programlardan kimileri;

  • Online olarak STL evraklarını açmak için ViewSTL
  • Sık sık STL evrakı açıyorsanız indirebileceğiniz GLC Player
  • Windows 10 ve 11 işletim sistemi sürümlerinde bulunan Print 3D
  • MacOS işletim sisteminde bulunan MacOS X Preview

Bu programların yanı sıra 3 boyutlu tasarım hizmeti veren STL dayanaklı tüm programlarda STL belgelerini açmanız mümkün. STL belgeleri üzerinde düzenleme yapmak istiyorsanız FreeCad, Autodesk Meshmixer ve SketchUp üzere programlar kullanabilirsiniz.

STL dönüştürme süreci:

  • STL belgesini G-Code komut belgesine dönüştürme için Ultimaker Cura programını ya da MakePrintable internet sitesini kullanabilirsiniz.
  • STL belgesini STEP CAD belge biçimine dönüştürmek için Fusion 360 programını kullanabilirsiniz.
  • STL evrakını DXF ve DWG vektör bilgi belgesine dönüştürmek için Blender programını kullanabilirsiniz.
  • STL evrakını OBJ belge formatına dönüştürmek için MeshConvert internet sitesini kullanabilirsiniz.

3 boyutlu yazıcılarda üretilecek objelerin 3 boyutlu model bilgilerini depolayan STL evrakı nedir, nasıl açılır, nasıl dönüştürülür üzere merak edilen soruları yanıtladık ve giderek alışmamız gereken bu evrak formatı hakkında bilmeniz gereken kimi ayrıntılardan bahsettik. 3 boyutlu yazıcıların geleceği hakkındaki fikirlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir