Telegram’a Almanya’da ‘Kapatabiliriz’ Uyarısı

Dünyanın en tanınan iletileşme uygulamalarından Telegram hakkında Almanya’da ikaz niteliğinde bir açıklama geldi. Bilhassa pandemi devrinde aşı terslerinin ve pandemi kısıtlamaları terslerinin bir ortaya gelmek için kullandığı uygulamanın kapatılabileceği söylendi.

Mevzu hakkında açıklama yapan Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, Alman Die Zeit gazetesine yaptığı açıklamada bilhassa çok sağ, pandemi kısıtlamalarına ve aşıya karşı kesitler ortasında tanınan olan uygulamanın Alman maddelerini çiğnemeye devam ederse kapatılmak zorunda kalabileceğini belirtti.

‘Kapatmak son çare’

İkaz niteliğindeki bu açıklamada Faeser, uygulamayı kapatmanın son deva olacağını fakat bu türlü bir ihtimali göz arkası edemeyeceklerini söyledi. Geçtiğimiz yaz aylarında Almanya’da maddeleri çiğnediği gerekçesiyle Telegram’a bir de dava açılmıştı. Davanın Telegram’ın aleyhine sonuçlanması durumunda şirketin 5,5 milyon euro cezaya çarptırılabileceği düşünülüyor.

Telegram uzun vakittir Almanya’da komplo teorilerinin ve nefret telaffuzunun kaynaklarından biri olarak görülüyor. Ayrıyeten uygulama üzerinden aşı aykırısı kısımlar ve pandemide yürütülen kısıtlama uygulamalarına karşı olanlar bir ortaya gelerek organize oluyor. Almanya cephesinden gelen açıklamalara nazaran ayrıyeten Avrupa Birliği genelinde de Telegram için ne üzere yaptırımlar uygulanabileceği tartışılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir