THODEX Vurgunu Öteki Ülkelerde Olsaydı Ne Olurdu?

T24 muharriri Barış Soydan, THODEX vurgunu akabinde kaleme aldığı köşesinde öbür ülkelerdeki kontrol düzeneklerini özetledi. Arnavutluk’a kaçtığı tespit edilen Kurucu Faruk Fatih Özdemir için Interpol’den kırmızı bültenle arama buyruğunun çıkarılması, krizin boyutlarını gözler önüne seriyor.

Her ne kadar “2 ila 10 milyar dolar” fiyatı tartışma konusu olsa ve imkansız olduğu kaydedilse de ana bahis bu vurgunların tüm yasa ve düzenlemelere, tüm kontrol ve kurumlara karşın yapılabiliyor olması. Emre Aydın’ın da dediği üzere “Çiftlik Bank’ın inekler ile ne kadar ilgilisi varsa Bitcoin’in de THODEX olayı ile o kadar ilgisi var”. Her iki hadisede da görüyoruz ki kontrol düzeneklerinde bir şeyler eksik. Başka ülkeler ise bu hususta bize rehber olabilir.

Kripto para borsaları, öteki ülkelerde şöyle denetleniyor:

 • Çin: Bu hususta en sert ülke desek yeridir. Borsa kurmak yasak, yalnızca yurt dışı borsalara süreç yapmak hür.
 • ABD: Mali Hatalar Uygulama Ağı (FINCEN) lisansı koşul. Kara para aklama, terör finansmanı ile ilgili kurallara uymak mecburî, kayıtları düzgün tutmak zorundalar. Milletlerarası borsa transferlerinde alıcı ve gönderici bilgileri kayıt altına alınıyor.
 • AB: Birliğin kara para aklama konusundaki yasa ve kurallarına tüm ülkeler uymak zorunda. Lakin öbür uygulamalar ülkeden ülkeye değişebiliyor.
 • Almanya: 2020’de çıkan yasa ile kripto paralar tanımlanamayan husus olarak Bankacılık Kanunu’na eklendi. Kripto para alım satım ve saklama hizmeti veren tüm borsa ve şirketler lisans almak zorunda.

 • Estonya: 2017’de yürürlüğe giren düzenlemenin akabinde 2020’de sayıları 1000’e ulaşan borsanın lisansı, kurallara uymadığı için iptal edildi. Ülkenin Finansal Kontrol Yönetimi tüm kripto para borsalarını denetliyor.
 • İngiltere: Borsalar ve yatırım şirketleri Finansal İdare İdaresi’nden (FCA) müsaade almak zorunda.
 • Kanada: Borsalar, finans bölümünde faaliyet gösteren öbür şirketler ile tıpkı kriterlere uymak zorunda. Tıpkı ABD’de olduğu üzere milletlerarası kripto para süreçleri hakkında bilgi vermek mecburî
 • Singapur: 2020’den bu yana kripto para borsaları için lisans alma zaruriliği var.

 • Avustralya: Borsalar, 2018’den bu yana mali cürümlerle gayret ünitesi AUSTRAC’tan müsaade almak zorunda. 2019’da yayınlanan kurallar piyasadaki vurgunları önlüyor.
 • Japonya: 2018’de burada da dev bir vurgun yapılmıştı. Japon Finansal Hizmetler Ajansı (FSA) müdahale ederek sıkı kurallar getirdi. Borsalar FSA’dan müsaade almak zorunda.
 • Güney Kore: Yeniden 2018 yılında Güney Kore Finans Kontrol Kurumu (FSS) 2018 yılında kripto para borsalarının hesaplarına sahip bankaları denetlemeye başladı. 2020’de lisans alma zaruriliği getirildi.
 • Hindistan: Hint Merkez Bankası kararı ile 2018’de kripto para süreçleri yasaklandı, 2020’de bu yasak iptal edildi.

Sonuç olarak Türkiye’deki yasal otoritelerin devreye girip kripto para borsalarını, bankalar ile münasebetlerini denetlemesi gerekliliği bir sefer daha anlaşıldı. Yaşananların kripto para yahut blockchain ekosistemi ile değil, yasal boşlukları kestirip insanların ceplerindeki parayı çalmaya niyetli olan beşerlerle ilgisi var. Nasıl fiat para ile yüzyıllardır dolandırıcılık yapılıyorsa, artık de kripto paralar ile yapılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir