Thodex Vurgununun Gerçek Ölçüsünün Peşine Düşüldü

Geçtiğimiz günlerde kripto para borsası Thodex kullanıcıları, platformun kullanılamadığı konusunda şikayetler bildirmeye başlamıştı. Bunları takiben Thodex, bir açıklama paylaşarak ‘işlemlerin durdurulup devi sürecinin tamamlanacağını’ belirtmişti. Ama bunun akabinde Thodex CEO’sunun toplumsal medya hesaplarını kapattığı görüldü. Üstelik CEO, bir ölçü parayla Türkiye’den de kaçmıştı.

CEO Faruk Fatih Özer’in tam olarak ne kadar parayla kaçtığı kesin olarak bilinmese de birçok kuruluş bunu ‘2 milyar dolar’ olarak aktardı. Bu da Özer’in Thodex üzerinden yaptığı vurgunu Türkiye tarihinin en büyük dolandırıcılık olayı yapıyordu. Bugünse Twitter’da kripto para bölümünün içinde olan birkaç kullanıcı, Thodex vurgununun gerçek fiyatı üzerinde araştırma yaptı.

Thodex’in cüzdanları incelendi:

Yaklaşık 3 gün evvel Thodex’e ilişkin cüzdanları incelemeye başlayan grup, daha sonra tüm Thodex kullanıcılarından yaptıkları süreçlere dair ayrıntıları istedi. Takım, birinci olarak ERC20 üzerindeki cüzdanları inceledi ve USDT, MKR, BAT, LINK, HOT, USDC ve ETH üniteleriyle son 3 ayda toplamda 11,5 milyon dolar yüklü çıkış olduğunu gördü.

Yaptıkları süreçleri gruba aktaran Thodex kullanıcılarının da yardımıyla TRC20 ve EOS ağı da incelendi ve bu ağlarda TRX, BTT, USDT ve EOS üniteleriyle 53,2 milyon dolar çıkış yapıldığı anlaşıldı. Toplam ölçü, 64,7 milyon dolara yükseldi. XLM ve XRP ünitelerinin de araştırmasıyla bu ünitelerden de 5 milyon dolar çıkış yapıldığı görüldü ve ölçü 69,7 milyon dolar oldu.

  • Takip edilen cüzdanların listesi

İşin en sıkıntı kısmıysa Bitcoin üzerinden yapılan çıkışları takip etmekti. Cüzdanlardan çıkarılan BTC, ağda takip edilmesi güç olduğundan ötürü gerçek ölçüsü gizliyordu. Ama ağdaki hareketlerden yola çıkan takım, iddiası 1.000 BTC’nin, yani 55 milyon dolara yakın bir paranın çıkarıldığını ortaya koydu. Takım, takibini yaptığı tüm cüzdanları da herkese açık bir formda paylaştı ve toplam ölçüsü ortaya koydu. Ölçü, 2 milyar doların yanından bile geçmeyecek bir ölçüydü: 150 milyon dolar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir