Toplumsal Olayları Kestirim Edecek ‘Yapay Zeka’ Geliştiriliyor

Tarih boyunca çeşitli olaylar, ülkelerin mukadderatını değiştirip nasıl bir geleceğe sahip olacaklarını belirledi. Her ne kadar şu anda Antik Roma periyoduna nazaran uzay çağında üzere yaşıyor olsak da politik ve toplumsal alanda toplumsal olaylar yaşanmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl ABD’de yaşanan Kongre Baskını da yakın tarihte akıllarda kalan politik şiddet olaylarından biriydi. Artık ise araştırmacılar, bu usul olaylar karşısında hazırlıksız yakalanmamak için ‘yapay zeka’ teknolojisi alanındaki çalışmalarını hızlandırdı.

Florida Merkez Üniversitesi’nde yer alan ve toplumsal şiddet olaylarını evvelce kestirim etmesi için tasarlanan CoupCast isimli yapay zeka teknolojisinin gerisindeki isimlerden Clayton Besaw, “Artık daha fazla dataya ve imkana sahibiz. Şu anda evvelki periyotlardan çok daha farklı bir yol izleyebiliriz” sözlerini kullandı. Uzmanlardan bir kısmı yapay zeka teknolojisinin toplumsal olayları kestirim etmede faydalı bir araç olacağını düşünürken öteki bir kısmıysa bunun her vakit yanlışsız sonuçlar vermeyeceği görüşünde.

İki farklı görüş var:

Toplumsal olayları evvelden varsayım etmeye yönelik yaptığı çalışmalarla tanınan Philip Schrodt, yapay zeka teknolojisinin bu tarafta olumlu bir adım olacağını şu sözlerle tabir etti: “Bunu ‘hava durumu’ varsayımıyla karşılaştırabiliriz. Tıpkı yaklaşan bir fırtınada olduğu üzere yaklaşan tehditler de gözlemlenebilecek.” CoupCast’in geçtiğimiz yıl yaşanan olayların akabinde ABD’de daha fazla dikkat çekmeye başladığı bilgisi de paylaşılırken birtakım uzmanlar, bu biçim bir teknolojinin ‘tutmayabileceği’ kanaatinde.

One Earth Future isimli programlama şirketinde yönetici olan Jonathan Bellish, ortada çok fazla bilgi olmasına rağmen bu bilgileri kullanarak lokal ve bölgesel kestirimler yapmanın son derece güç olacağını belirtiyor. Buna ek olarak, Bellish ve yapay zeka teknolojisinin bu istikamette kullanışlı olmayacağına inanan uzmanlar da ‘hava tahmini’ örneğini gerçek bulmuyor. Zira hava durumunun tersine kayıt altına alınan beşerler ‘taktiklerini’ değiştirerek bir formda farklı bir noktadan harekete geçebilirler. İnsanların bu biçimde duruma adapte olarak hareket ediyor olması, makinaların toplayacağı tarihi bilgileri de bir nevi işe yaramaz kılıyor. Ayrıyeten uzmanlar, makinaların ‘barışçıl ve şiddet yanlısı olmayan’ şovları de toplumsal bir şiddet olayı olarak algılayıp tehdit formunda varsayım edebileceğini belirtiyor.

Sizin bu bahisteki kanılarınız neler? Yapay zeka teknolojisiyle toplumsal şiddet olaylarını evvelce kestirim etmek mümkün mü? Yoksa insan tabiatı varsayım edilemez mi? Niyetlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir