TÜBİTAK, Yerli Koronavirüs İlacının Geleceği Tarihi Açıkladı

TÜBİTAK Lideri Hasan Mandal, Türkiye’nin en güç günlerini geçirdiği koronavirüs pandemisiyle ilgili iç rahatlatan açıklamalarda bulundu. Mandal tarafından yapılan açıklamalarda, önümüzdeki aylarda salgının önüne geçilmesini sağlayacak kimi kıymetli gelişmeler yaşanacağı söz edildi. Pekala bu ne manaya geliyor?

Hasan Mandal tarafından yapılan açıklamalara nazaran Türk bilim insanları, iki koronavirüs ilacı üzerinde çalışmalarını sürdürüyorlar. Bu ilaçların ağustos ayında kullanıma sunulacağını söyleyen TÜBİTAK lideri, bu çalışmanın kıymetli olduğunun altını çiziyor. Böylesi bir ilaç, enfeksiyon kapan vatandaşların tesirli bir formda güzelleştirilmesini sağlayacak.

“VLP aşısı yıl sonuna kadar kullanıma sunulacak”

TÜBİTAK Lideri Mandal, bilim insanlarının sadece ilaçlar üzerinde değil, VLP aşısı geliştirmekle de uğraştığını açıkladı. 27 Mart’ta faz 1 çalışmaları tamamlanan VLP aşısının faz 2 çalışmalarının da bu ay sonunda başlayacağını söz eden Mandal, ağustos ayında da faz 3 basamağına geçileceğini seri bir çalışma ile de bu aşının hem Türkiye hem öteki ülkelerdeki insanlara ulaştırılacağını söylüyor. Pekala VLP aşı tam olarak ne mana söz ediyor?

VLP aşı da tıpkı mRNA üzere nispeten yeni teknolojilerle üretilmiş olan bir aşı çeşidi. Bu aşılar, sahip oldukları virüs gibisi parçacıklar ile gerçek virüsün yerini alarak, bedenin bu düzmece virüslerle savaşacak antikorlar oluşturmasını sağlıyor. Daha kolay anlatmak gerekirse bu tıp bir aşı, bedenimizi kandırarak bağışıklık kazanmasını sağlıyor. Bilim insanları bu aşı çeşidini önemserken Türkiye’nin bu türlü bir aşı geliştiriyor oluşu, ülkemiz ismine kıymetli bir kazanım olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir