Türkiye’ye düşeceği söylenen Çin roketi düştü! Pekala lakin nereye?

29 Nisan 2021 günü Çin’in Hainan eyaletindeki Wenchang kentinden fırlatatılan Long March 5 (Uzun Yürüyüş) isimli roketin denetimden çıkarak dünyanın etrafında dolanmaya başladığını sizlerle paylaşmıştık. Tüm dünyada medyanın odak konusu olan bu olay bütün insanları huzursuz ediyor, beşerler ömür merkezlerine bu roketin düşmesi korkusu ile yaşıyordu.

İşte Long March 5 nedir?

Tianher Uzay İstasyonu suramı maksadıyla amacıyla fırlatılan 21.000kg (21ton) yüke sahip bu roket saniyede 4mil (yaklaşık olarak 6.43KM) süratle giderek dünyanın yörüngesinde saatte 27.000km yol kat ediyordu.

Gökbilimci McDowel “bu olaydan hasar almanız yahut bu cismin size çarpması riski hayli düşüktür” diye açıklama yapmış ve “bu durumdan dolayı uykularınız kaçmasın, endişelenecek çok daha büyük şeyler var” diye eklemişti lakin tekrar de bir tedirginlik ve belirsizlik vardı.

Long March 5 nereye düştü?

Çin resmi haber ajansı tarafından Long March 5 roketinin Hint Okyanusu’na düştüğü ve 33 metre uzunluğundaki roketin büyük bir kısmının atmosfere girmesiyle parçalandığı duyuruldu.

Roket tam olarak 2.65 derece kuzey enlemi, 72.47 doğu boylamı ortasına düştü.

Açıklama Pekin saatiyle saat 10.24, Türkiye saatiyle saat 05.24’te yapıldı. SpaceTrack.com isimli siteden Long March 5 roketinin düşüşü canlı olarak takip edilerek doğrulandı.

Ayrıyeten bundan öncesinde roketin Türkiye’ye düşebileceği ile ilgili önemli argümanlar da vardı, roketin okyanusa düşmüş olması bütün dünyanın içine büyük bir su serpti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir