Twitch operasyonunda gelişme! 40 gözaltı

Geçtiğimiz periyotlarda Twitch platformunda dönen birtakım olaylar gündeme bomba üzere oturmuştu. Ünlü yayıncılık platformu Twitch üzerinden kara para aklama süreçleri gözleri platformun fenomenlerine çevirmişti.

Dolandırıcılık yaptıkları öne sürülen şebekeye yönelik çok sayıda vilayette operasyonlar başladı. Düzenlenen operasyonlar sonucunda 40 kuşkulu gözaltına alındı.

Twitch operasyonunda gelişme! 40 gözaltı

CNN TÜRK Muhabiri Tugay Saday mevzuyla ilgili olarak, ‘Kimliği bilinmeyen şahıslar kredi kartı dolandırıcılığı yapıyor. Elde ettikleri gelirleri, cürüm gelirlerini aklamak içinse twitch uygulaması üzerinden yayın yapan kullanıcılara bu paraları bağış isminde yolluyorlardı. Bu kullanıcılara gönderdikten sonra bir komite veriyorlardı ve o paraları geri alıyorlardı.’ sözlerini kullandı.

Savlara nazaran tanınan toplumsal medya uygulaması “Twitch” üzerinden canlı yayın yapan kullanıcılara kimliği bilinmeyen şahıslarca diğerlerine ilişkin kart bilgileri kullanılarak satın alınmış BIT (Twitch Para Birimi) gönderildiğini tespit edildi. Bu metotla önemli manada haksız yarar elde eden yayıncıların oyunu uzun sürmedi.

Operasyonlarda İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Muğla, Aydın, Eskişehir, Kocaeli, Balıkesir, Manisa ve Denizli’de baskın düzenlendi. Sonucunda 40 kişi gözaltına alındı. Aramalar sonucunda çok sayıda doküman ve dijital gerece el konuldu. Yakalanan şüpheliler sorgulanmak üzere İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Ayrıyeten firari 4 kuşkulu hala aranıyor.

Siz bu yaşanan Twitch skandalı hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda bize fikirlerinizi belirtmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir