Uydurma Binance Twitter Hesabı, 4 Milyon Liralık Bitcoin Çaldı

Bir türlü bitmeyen kripto para borsası dolandırıcılıklarına bir yenisi daha eklendi. Düzmece Binance TR dayanak hesabıyla Twitter kullanıcılarını tuzağına düşüren dolandırıcılar, 8,66 Bitcoin kıymetinde bir vurgun gerçekleştirdi. Çalınan para, şu anki Bitcoin fiyatına nazaran 4 milyon 146 bin lira ediyor.

Haberlerinden dahi yorulduğumuz bu olaylar, kesimin yeniliğini fırsat bilip haksız yarar elde etmek isteyenlerden kaynaklanıyor. Yani aslında kullanımı hayli inançlı olan kripto paralar, kullanıcıların şimdi gereğince bilgi sahibi olmaması nedeniyle birçok sahtekârlığa alet olabiliyor. Bunun son örneği de geçersiz Binance TR takviye hesabı.

Kullanıcılar kendi elleriyle Bitcoin’lerini verdi

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından olan Binance’in Türkiye ayağının dayanak hesabı olduğuna kullanıcıları ikna eden @BinanceTrDestek isimli hesap, ödül vaadiyle birçok Twitter kullanıcısından Bitcoin çaldı. ‘5x ödül havuzu’ kampanyasıyla kullanıcılara yatırdıkları Bitcoin ölçüsünün 5 katını vereceğini tez eden hesap, toplamda 8,66 Bitcoin çaldı. Birçok kullanıcı, Bitcoin’lerini beşe katlama ümidiyle hesabın paylaştığı cüzdana kendi elleriyle para attı. Sonuç olarak, maalesef hesabın sahibi ya da sahipleri, yaklaşık 500 bin dolarlık bir dolandırıcılık gerçekleştirmiş oldular.

Büyük bağışlar yapılmış

Twitter’da aldığı şikayetler sayesinde kapatılan BinanceTrDestek hesabı, destek_bitcoin ismiyle tekrar platforma döndü. Bu hesabı da kapatmak için bir şikayet kampanyası başlatıldı. Cüzdandaki bilgilere nazaran 8,66 Bitcoin, yalnızca 11 şahıstan gelmiş. Bu da demek oluyor ki hesaba para gönderen bireyler korkusuzca binlerce lirasını gözden çıkarmış. Herkesin eşit ölçüde Bitcoin gönderdiğini varsayarsak, para gönderen herkes 376 bin 928 lirasından olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir