Vatandaşlar, Bölgedeki Polisleri e-Devlet’ten Görebilecek

e-Devlet Twitter hesabından yapılan bir duyuruyla İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü iş birliği çerçevesinde yeni bir uygulama ortaya çıkarıldı. Toplum Dayanaklı Polislik (TDP) kapsamında e-Devlet Mahalle Polisi hizmeti ile ikamet ettiğiniz adres yahut öteki bir mahalle ile ilgili polis ünitesine istek, teklif yahut şikayet bildirileri gönderilebilecek.

Mahallemizde vazife yapan polisleri görmenin en büyük avantajı rastgele bir olay yaşandığında müdahale öncesi ya da sonrasında vazife alan polis memurlarını tanıyor olmak. Toplum Takviyeli Polislik konusunda Emniyet’in gelişmesini sağlama tarafında bir geri bildirim yapabileceğiz. İlgili linkten görülebilen “İstek, Teklif ve Şikayet Formu” aracılığıyla (henüz deaktif) vatandaş geri bildirimleri yapılabilecek.

Genel olarak Toplum Dayanaklı Polislik (TDP) hedefi nedir?

Tweeti görüntüleyemiyorsanız buradaki ilişkiye tıklayın.

  • Polisin, hizmetinde olduğu toplumun temel sorunları ile direkt ve aracısız bir alaka kurarak meşgul olmasına ve toplum-polis bağlarının gelişmesine imkân sağlamaktadır.
  • Kabahat tedbire faaliyetleri ve düzensizliklerin giderilmesi çerçevesinde toplumdan polise bilgi akışının artmasına imkan sağlamaktadır.
  • Toplum ve polis ortasında çift taraflı faal bir bağlantısı sağlayarak cürümle çabayı toplumun geneline yaygınlaştırmaktadır.
  • Toplum takviyeli polislik toplumun her türlü sorunun belirlenerek çözümlenmesi çerçevesinde, hatayla gayrete ve toplumdaki meselelere ait ilgili kurum ve kuruluşların harekete geçirilmesine yönelik düzenekler oluşturmaktadır.
  • Cürümle uğraş hizmetlerinin toplum odaklı yürütülmesine imkân sağlamaktadır.
  • Cürüm mağduriyetlerinin azaltılması ve kabahat mağdurlarının bilinçlendirilmesine ait cürümle çaba odaklı çalışmalar yapılması için imkânlar sunmaktadır.
  • Polisin, toplumun risk altındaki bölümlerine yönelik stratejiler geliştirmesine ve onları cürümden muhafazasına yönelik çalışmalar yapabilmesine imkân veren elverişli bir alan sağlamaktadır.
  • Polisin hatayla çabaya yönelik faaliyetlerinin topluma aktarılmasında ve bunların toplum tarafından benimsenmesi ve desteklenmesinde geri beslenme düzeneği fonksiyonunu görmektedir.

e-Devlet’te yer alan TPD’nin hedefi üstteki unsurlarla tanımlanıyor. Bu noktada nasıl ki “aile hekiminizi” tanıyor, benimsiyor ve daima gidiyorsanız; “Mahalle polisinizi de artık” tanıyacak ve bağlantı halinde olabileceksiniz.

Bununla bir arada uygulama aslında daha evvel de makul bir ölçüde faaldi. Artık resmi olarak duyurulduğu için mahalle polisinizi tanıyarak irtibat kurabilirsiniz. Şu adresi kullanarak e-Devlet üzerinde ilgili sayfayı görüntüleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir