Yeni vergi geldi YouTuberlar yasta!

Geçtiğimiz günlerde Facebook’un WhatsApp uygulaması üzerinden yaptığı bir dayatmanın benzerini şimdi de Google yapıyor. Teknoloji devi belli bir tarihe kadar vergi bilgilerini iletmeyen YouTuber‘lardan yüzde 24’e varan oranlarda kesinti yapmaya başlayacağını duyurdu.

Google yaptığı yeni bir açıklama ile ABD dışındaki YouTuber‘lardan yeni bir vergi alacağını duyurdu. Buna göre ABD dışında dünyanın diğer tüm ülkelerindeki YouTube içerik üreticileri ABD’deki izleyicilerden elde edilen kazançlar için vergi ödeyecek. Google, YouTuberlar‘a vergi bilgilerini vermeleri konusunda uyarıda bulundu. 31 Mayıs 2021’e kadar bu bilgileri vermeyenlerden ABD‘deki izleyiciler üzerinden elde ettiği gelirlerden yüzde 30’a kadar stopaj uygulayacak. Yine bu bilgileri vermeyenlerden ise tüm dünya çapında kazandıkları gelirlerden yüzde 24’e varan oranlarda kesinti yapılacak.

Yeni vergi geldi YouTuberlar yasta!

İşte Google‘ın kullanıcılara göndermeye başladığı açıklama metini:

Google’ın, bu yılın sonlarında (Haziran 2021 gibi erken bir tarihte) ABD dışındaki içerik oluşturuculara yapılan ödemelerden ABD vergilerini kesmesi gerekecek. Önümüzdeki birkaç hafta içinde, varsa, düşülecek doğru vergi miktarını belirlemek için vergi bilgilerinizi AdSense’e göndermenizi isteyeceğiz. Vergi bilgileriniz 31 Mayıs 2021’e kadar sağlanmadıysa, Google’ın dünya genelinde toplam kazancınızın% 24’üne varan oranda kesinti yapması gerekebilir.

Önümüzdeki birkaç hafta içinde, AdSense’e vergi bilgilerinizi göndermeniz için bir e-posta alacaksınız. AdSense’teki çevrimiçi vergi aracı altı adımdır ve herhangi bir ABD vergisinin uygulanıp uygulanmadığını belirleme sürecinde size yol gösterecek bir dizi soru soracaktır. Bu değişiklikler hakkında daha fazla bilgi ve hazırlanacak vergi bilgilerinin listesi için Yardım Merkezimizi ziyaret edin.

Google’ın ABD dışında para kazanan tüm içerik oluşturuculardan vergi bilgilerini toplamak ve ABD’deki izleyicilerden gelir elde ettiklerinde belirli durumlarda vergileri düşürmek, ABD Gelir Yasası’nın 3. Bölümü uyarınca sorumluluğa sahiptir.

ABD dışındaki içerik oluşturucular için, YouTube’dan elde ettiğiniz kazançların ABD vergi perspektifinden telif hakkı olarak kabul edileceği Hizmet Şartlarımızı yakında güncelleyeceğiz. Bu, kazançlarınızın vergilendirilme şeklini etkileyebilir ve ABD yasalarının gerektirdiği şekilde Google vergileri düşecektir.
Kazançlarım nasıl etkilenecek?

Vergi bilgilerinizi sağlarsanız, ABD vergileri yalnızca AdSense’ten elde ettiğiniz aylık ABD kazançlarınıza uygulanabilir. (ABD’deki izleyicilerden reklam görüntülemeleri, YouTube Premium, Super Chat, Super Stickers ve Kanal Üyelikleri aracılığıyla kazanılan gelir). Herhangi bir vergi bilgisi sağlanmadıysa, vergi oranınız varsayılan olarak daha yüksek bireysel yedek stopaj oranına (dünya çapında toplam kazançların % 24’ü) bağlı olabilir.

Eğer YouTube için içerik üretiyor ve bunun üzerinden gelir elde ediyorsanız belirlenen tarihe kadar Google’a vergi bilgilerinizi iletmeniz gerekiyor. Aksi takdirde yukarıdaki oranlarda kesintilerle karşılaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir