YÖK uzaktan eğitim olacak mı sorusunu yanıtladı

Omicron varyantı öbür varyantlara kıyasla epeyce süratli yayılıyor. Hal bu türlü olunca uzaktan eğitim olacak mı sorusu da akıllara takıldı. YÖK bu mevzuya netlik getiren kimi açıklamalarda bulundu.

İşte YÖK’ün uzaktan eğitim açıklaması

Prof. Dr. Erol Özvar şöyle konuştu: “Eğitim ve öğretimin devamı yükseköğretim kurumları için olağanüstü değerli bir öncelik. Bizler pandemi devrinde, salgın periyodunda de üniversitelerimiz eliyle hiçbir vakit çok kısa bir devir hariç eğitim öğretimimiz kesintiye uğramadı. Bu bizler için olağanüstü kıymetlidir. YÖK bütün vilayetlerimizde bu salgın ortamında eğitim, öğretim faaliyetlerini sürdürdü. İnşallah bundan sonra da sürdürmeye devam edecektir.

Salgın yüz yüze eğitim faaliyetlerini sürdüremeyecek bir duruma gelmesi durumunda ki o vakit bütün üniversitelerimiz, Sıhhat Bakanlığı ve Bilim Konseyi’nin görüşleri ve kararları doğrultusunda bu eğitim, öğretim ve yordamları konusunda da karar almaya yetkilidirler. Bu hususta yetkili YÖK, kararları üniversitelerimizin idarelerine bırakmış vaziyettedir. Bu türlü olmasının daha sağlıklı olacağını düşünüyoruz. Zira salgın kurallarının her vilayette birbirinden farklılık gösterdiğini hepimiz pek düzgün biliyoruz. Bu çerçevede üniversitelerimiz bu salgınla ilgili olarak ellerindeki dataya bakarak ve vilayetteki Hıfzıssıhha Şurası, Valilik ve başka ilgili ünitelerle istişareler etmek suretiyle üniversiteleriyle alakalı kararlar alabilecektir.Bir kısım üniversitelerimizde online yahut dijital olarak uzaktan öğretim yoluyla verilen ders sayılarında yahut oranlarında farklılık olabilir. Bunlar üniversitelerimizin aldığı karar gereğidir, bunu da bu vesileyle tabir etmek istiyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir