YouTuberları da Kapsayan Vergi Düzenlemesi Yürürlüğe Girdi

Ortalarında YouTuberlarında da olduğu büyük bir kitleyi kapsayan, ‘internet ortamındaki toplumsal ağ sağlayıcıları üzerinden metin, imaj, ses, görüntü üzere içerikleri paylaşan toplumsal içerik üreticisi gerçek kişiler’ ve taşınabilir uygulama geliştiricileri için uzunca müddettir beklenen vergi düzenlemesi bugün yürürlüğe girdi. Düzenleme, Resmî Gazete’de yayımlandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir Yönetimi Başkanlığı tarafından Resmî Gazete’de yayımlanan ‘Gelir Vergisi Genel Bildirisi’ ile birlikte bahsi geçen kşilerin faaliyetlerinden elde ettikleri karlar, gelir vergisinden muhakkak bir düzeye kadar istisna olacaklar. Bugün itibariyle yürürlüğe giren bildiriye nazaran belirli meblağa kadar olan karlarda yalnızca bankalar tarafından stopaj yapılacak, defter tutulmayacak, fatura düzenlenmeyecek ve beyanname verilmeyecek.

Yılda 880 bin TL’yi aşmayan gelir elde edenlere sırf stopaj uygulanacak:

Bankalar, bu kapsamda açılan hesaplara aktarılan hasılat meblağı üzerinden, transfer tarihi prestijiyle %15 oranında gelir vergisi stopajı yapmak ve takip eden ayda verilecek muhtasar beyannameyle beyan edip ödemekle yükümlü olacaklar. Banka hesabına yatan para fiyatı (stopaj öncesi) 2022 yılı için 880 bin TL’yi aşmadığı sürece tek kesinti stopaj olacak ve gelir vergisi beyannamesi verilmeyecek.

2022 yılı içinde elde ettiği yararın 880 bin TL’yi aşması durumundaysa mükellef, yıllık gelir vergisi beyannamesiyle çıkarını beyan etmekle yükümlü olacak. Bunun dışında gelir fiyatına bakmaksızın, defter tasdik ettirme, defter tutma ve doküman düzenleme zaruriliği ortadan kalkıyor.

Resmî Gazete’de yayımlanan bildirimin unsurlarını okumak için bu kontağa tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir